ثواب رابطه زناشویی در اسلام

به گزارش وبلاگ تور کیش، ثواب رابطه زناشویی در اسلام بسیار زیاد است. پیامبر اکرم (ص) همیشه مومنین را به برقراری رابطه جنسی تشویق می کردند و آن را برابر با جهاد در راه خدا می دانستند. رابطه زناشویی در اسلام مایه رحمت الهی است.

ثواب رابطه زناشویی در اسلام

وبلاگ تور کیش | سرویس مذهبی - نظر اسلام درباره رابطه زناشویی چیست؟ روایات بسیاری از ائمه (ع) در دست ماست که خبر از ثواب رابطه زناشویی می دهند. در متن پیش رو چند نمونه از توصیه های پیشوایان اسلام درباره رابطه زناشویی را ذکر و آنالیز می کنیم.

ازدواج، اسلام و رابطه جنسی

یکی از مهم ترین ابعاد ازدواج، مقوله روابط جنسی است. روابط جنسی تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم بسیاری بر شرایط روانی افراد می گذارند. اسلام در این زمینه نیز حرف های درخوری برای زدن دارد. تشویق فرهنگ اسلامی به ازدواج و از طرفی دیگر محدودیت های بسیار اسلام در زمینه روابط جنسی قبل از ازدواج به همین جا ختم می شوند که برای روابط جنسی بعد از ازدواج هم فرامین و توصیه های زیبایی دارد.

آمیزش کنید

اگر فقط چند ساعت دنبال احادیث مربوط به این موضوع بگردیم حتماً چندین حدیث را خواهیم دید که معصومین صراحتاً به مراجعه نمایندگان فرموده اند: آمیزش کن! نقل شده است که:

ابوذر از پیامبر اکرم (ص) دربارهٔ آمیزش جنسی پرسش کرد و پیامبر (ص) فرمودند: با همسرت آمیزش کن تا پاداش گیری. ابوذر گفت: ای پیامبر خدا پاداش می گیرم؟ پیامبر (ص) فرمودند: آری، اگر آمیزش تو حرام باشد کیفر خواهید دید پس اگر آن را به شکل حلال انجام دهی، پاداش خواهی گرفت.. پیامبر اکرم (ص) در این روایت به شفاف ترین شکل ممکن به این بخش مهم ازدواج توصیه کرده اند. طبق فرموده پیامبر (ص) آمیزش با همسر در پیشگاه خداوند ارزش بسیاری دارد.

آمیزش مایهٔ رحمت الهی

در میان روایات به جا مانده از ائمه (ع) بسیار دیده می شود که انجام دادن کاری را مایهٔ رحمت الهی دانسته اند یا اینکه آن را مانع رسیدن رحمت الهی به فرد می دانند. همیشه اسم نماز و عبادات دیگر به عنوان کارهایی که مایهٔ رحمت الهی هستند دیده می شود. در کتاب مستدرک الوسایل روایتی از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که ثواب رابطه زناشویی در اسلام را چنین می داند:

هر مؤمنی که با همسرش آمیزش نماید، هفتاد هزار فرشته بال هایشان را برای آن ها می گسترانند و رحمت خدا بر آنان نازل می شود، خداوند هفتاد هزار فرشته را به خدمت زن و شوهری می گیرد که بینشان رابطه زناشویی خوبی برقرار می شود.

بها دادن به نیازهای جنسی در چارچوب ازدواج یکی از مشخصه های شاخص اسلام است و خیلی کم می توان چنین تشویق هایی را در دین های دیگر پیدا کرد.

آمیزش همان آمرزش است

وقتی یک دنیا بینی قصد تشویق افراد به انجام کاری را دارد ازهمه چیز مایه می گذارد. طبق آموزه های اسلام، با وجود آیات و روایات زیادی که از خبر از آتش جهنم برای گناهکاران می دهند باز هم راه هایی برای بازگشت به سوی خدا و بخشیده شدن هست. ثواب رابطه زناشویی همه چیز نیست، بلکه با روابط زناشویی موجب آمرزش گناهان نیز می شود. بنابراین یکی از انواع ثواب رابطه زناشویی در اسلام آمرزش گناهان است.

امام صادق (ع) در کتاب وسائل الشیعه می فرمایند:

هیچ مباح و حلالی نزد خداوند، دوست داشتنی تر از آمیزش با هم نیست. پس زمانی که مؤمن با همسرش نزدیکی و غسل جنابت می نماید، شیطان به گریه می افتد و می گوید: ای وای! این بنده از پروردگارش اطاعت کرده و گناهانش بخشیده شده است.

آمیزش به درد همه می خورد

توصیه های اسلام اغلب هم مصالح افراد را در نظر دارند و هم مصلحت جامعه را. وقتی سخن از ثواب رابطه زناشویی است به این معنی نیست که آمزیش فقط برای لذت بردن و به ثواب رسیدن است. اسلام معتقد است رابطه زناشویی می تواند از آسیب های اجتماعی کم کند و جلوی کارهایی که عفت عمومی را خدشه دار می نمایند را بگیرد.

روایت شده است که:

امیرالمؤمنین (ع) در میان اصحاب خود نشسته بود که زن زیبائی عبور کرد، آن گروه با چشمان خود به آن زن خیره شدند. حضرت فرمود: چشمهای این شترهای نر خیره است و همین علت نشاط (جنسی) آن هاست، زمانی که کسی به زنی نگاه می نماید و خوشش می آید با همسرش آمیزش کند، چرا که او هم زنی است مانند زنان دیگر.

بسیار واضح است که حرف اسلام چیست. ثواب رابطه زناشویی در اسلام نتیجه ای است که در آخرت به مؤمنین می رسد، و نتیجه دنیوی روابط زناشویی هم چیزی است که در بستر جامعه می توان آن را یافت.

معطل نکن

اهمال کاری در مسائل زناشویی آسیب های زیادی دارد. بهتر است وقتی یکی از زن و شوهر دچار مسئله ای است که میل جنسی ندارد خیلی سریع به وسیله مراجعه به پزشک این مشکل را رفع سازد. بی میلی در روابط جنسی می تواند آسیب های روحی و روانی بسیاری برای هر دو نفر داشته باشد.

امام صادق (ع) فرمود:

زنی نزد پیامبر بخاطر کاری آمد حضرت فرمود شاید تو از آن زنان معطل کن هستی؟ پرسید اینها کیانند یا رسول الله؟ حضرت فرمود: زنی است که شوهرش با او کاری دارد (تمایل جنسی دارد) ولی او آنقدر معطّل می نماید تا شوهر بخواب می رود، این زن همیشه مورد لعنت ملائکه است تا شوهرش بیدار شود.

و در حدیث دیگری پیامبر اکرم به بانوان فرمود:

نماز خود را طول ندهید تا شوهران خود را ممنوع کنید (یعنی شوهر را اگر تمایل جنسی دارد معطل نکنید و لو به طولانی کردن نماز).

البته واضح و مبرهن است که برقراری رابطه زناشویی باید کاملاً طبق رضایت دو نفر باشد.

جهاد در اتاق خواب

بعضی روایات ثواب رابطه زناشویی در اسلام را مانند جهاد می داند. در اینباره امام صادق (ع) نقل می نمایند که:

روزی پیامبر وارد اتاق همسرش ام سلمه شد بوی خوبی استشمام نمود، سؤال فرمود که آیا حولاء نام زنی است که با عطر سر و کار داشته است این جا آمده است؟ ام سلمه گفت: همین حالا اینجاست و از شوهرش شکایت دارد، حولاء آمد و به حضرت عرض کرد: پدر و مادرم فدایت باد، همسرم از من روی می گرداند.

حضرت فرمود: بوی خوش را برایش افزون کن، عرض کرد هیچ عطری نمانده که نزده باشم با این حال از من روی می گرداند.

حضرت فرمود: ای کاش می دانست که با روی آوردن به تو چه نصیبش می شد؟، پرسید چه نصیبش می شد؟ حضرت فرمود: همینکه به طرف تو می آمد دو فرشته او را در برگرفته، هم چون مجاهدی خواهد بود که در راه خدا شمشیر کشیده. جهاد می نماید و چون آمیزش کند گناهان او همانند برگ درخت فرو می ریزند و هنگامیکه غسل کند از گناهان بیرون رود.

منبع: setare.com

به "ثواب رابطه زناشویی در اسلام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثواب رابطه زناشویی در اسلام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید