قرص گلوکوزامین چیست؟

به گزارش وبلاگ تور کیش، قرص گلوکوزامین (Glucosamine) از داروهایی است که به منظور تسکین و درمان بیماری های مفاصل و همچنین درمان آسیب های مفصلی در ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد. این مکمل بسیار کم عارضه بوده و تنها در موارد کمی ممکن است باعث بروز ناراحتی های گوارشی مثل اسهال شود. بهتر است این مکمل با غذا مصرف شود.

قرص گلوکوزامین چیست؟

داشتن تغذیه نادرست و عدم تحرک کافی، هر دو دست به دست هم داده اند تا بیماری های مربوط به مفاصل مثل آرتروز (بیماری تخریب مفاصل) روز به روز افزایش یابد. زمانیکه ماده غضروفی بین مفاصل از بین می رود، فرد با التهاب و درد مفصل روبرو شده و معمولا به هنگام مراجعه به پزشک داروهای مسکن و در مواردی هم داروهای مکمل دریافت می کند. از آنجاییکه درمان قطعی برای بیماری آرتروز تعیین نشده است این داروها معمولا از ادامه فرایند تخریب مفصل پیشگیری کرده و با افزایش ماده بین مفاصل میزان درد را کاهش می دهند. داروهای مکملی در این زمینه تحت عنوان غضروف ساز به فروش می رسند. در ادامه بیشتر با این مکمل ها آشنا می شویم.

آیا داروی غضروف ساز یک درمان کننده است؟

موادی که امروزه به نام غضروف ساز در بازار دارویی وجود دارند همگی ماده موثره ای به نام گلوکزامین دارند و بعضا حاوی کندروایتین سولفات هم هستند. اما این تنها یک نوشته بر روی یک جعبه دارویی است و شما نمی توانید مطمئن باشید چه میزان از این ماده در ساخت این مکمل استفاده شده است. از طرفی این مکمل ها معمولا دارو محسوب نشده و تحت نظارت سازمان غذا و دارو نمی باشد. بنابراین تخلف در آن زیاد بوده و طبق مطالعه جدیدی که به عمل آمده تنها نیمی از این مکمل ها واقعا به اندازه ای که بر روی جعبه ذکر کرده اند حاوی این مواد هستند. بنابراین شما نمی توانید از یک مکملی که نمی دانید حاوی چه میزان موادی است انتظار بهبودی کامل داشته باشید. این مکمل ها تنها در صورتیکه از ماده موثر کافی برخوردار باشند می توانند موجب بهبودی و کاهش درد مفاصل گردند. در ادامه با نمونه ای از این مکمل های غضروف ساز با نام گلوکوزامین آشنا می شویم.

قرص گلوکوزامین چیست؟

قرص گلوکوزامین (Glucosamine) از داروهایی است که به منظور تسکین و درمان بیماری های مفاصل و همچنین درمان آسیب های مفصلی در ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد. طی تحقیقات انجام گرفته گلوکوزامین در مقایسه با داروهای ضدالتهاب همچون ایبوپروفن در رفع کردن دردهای مفصلی کارسازتر می باشد. به طور خلاصه گلوکوزامین باعث کاهش استهلاک و کاهش درد اطراف مفصل می گردد و به ساخت دوباره غضروف های صدمه دیده کمک می کند. بدن به طور طبیعی این ماده را تولید می کند اما با افزایش سن تولید آن در بدن کمتر شده و نیاز به مصرف مکمل های گلوکوزامین برای جبران کمبود آن احساس می گردد.

دو نوع گلوکزامین وجود دارد. گلوکزامین سولفات و گلوکزامین کلاید که البته نوع اول نسبت به نوع دوم در توقف فرایند تخریب غضروف ها موثرتر می باشد.

نام های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

نام های تجاری Genicin , Optiflex-G
موارد مصرف

بهبود و التیام دردهای مفصلی

عوارض در موارد کمی ناراحتی های خفیف گوارشی (اسهال) و بالا رفتن فشار خون گزارش شده است
تداخل دارویی در این مورد با پزشک مشورت گردد

مقدار و نحوه مصرف قرص گلوکوزامین

میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد. دوز مصرفی معمول گلوکوزامین به صورت روزانه حدود 1.5 گرم می باشد که بسته به نیاز فرد می توان آن را تا 3 و حتی 12 گرم در طول روز رساند.

نکاتی که در رابطه با مصرف قرص گلوکوزامین باید بدانید

  1. در افراد سالم این مکمل غذایی عارضه خاصی به دنبال ندارد.
  2. بهترین زمان مصرف این مکمل همراه با یک وعده غذایی است.
  3. در صورت مصرف صحیح این مکمل در رفع درد مفاصل اثر گذار خواهد بود.
  4. گلوکوزامین جایگزین مناسبی برای داروهایی است که مصرف آن ها مسائل گوارشی ایجاد می کند.
  5. در بیشتر موارد مکمل های گلوکوزامین همراه با دیگر مکمل های تجویز شده از سوی پزشک مصرف می گردد.
  6. مکمل های گلوکوزامین معمولا از کربوهیدرات گوشت خرچنگ و میگو ساخته می شوند.
  7. درمان با این دارو معمولا به 4 تا 8 هفته زمان نیاز دارد.
  8. گلوکوزامین با معده سازگارتر بوده و عوارض جانبی کمتری دارد.
  9. در صورتیکه با مصرف این مکمل دچار عوارض خفیف گوارشی شدید باید بدانید با قطع مصرف آن عوارض هم رفع می شوند.
  10. توصیه می گردد بیماران دیابتی و افرادی که داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند این مکمل را با احتیاط مصرف کنند.

امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. خواهشمندیم درصورتیکه تجربه مصرف این مکمل را داشته و دیدگاهی در این باره دارید با دیگر خوانندگان مجله وبلاگ تور کیش در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com

به "قرص گلوکوزامین چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرص گلوکوزامین چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید