گروسی: ایران حق حاکمیتی برای توسعه برنامه هسته ای دارد

به گزارش وبلاگ تور کیش، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی طی مصاحبه ای بر حق حاکمیتی ایران به منظور توسعه برنامه هسته ای صلح آمیز تأکید کرد.

گروسی: ایران حق حاکمیتی برای توسعه برنامه هسته ای دارد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ تور کیش، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) در گفت وگو با روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز بر حق حاکمیتی ایران برای توسعه برنامه هسته ای خود تأکید کرد.

وی در این گفت وگو با تأکید بر حق ایران برای توسعه برنامه هسته ای گفت که این حق حاکمیتی ایران است که برنامه هسته ای خود را توسعه دهد.

گروسی در پاسخ به سؤالی در مورد فعالیت های غنی سازی 60 درصد ایران ابراز نگرانی کرد و با تأکید بر پیشرفت هسته ای ایران طی دو سال گذشته گفت با توجه به آن که طی دو سال گذشته، برنامه هسته ای ایران پیشرفته تر شده، اوضاع فعلی، بسیار نگران کننده است.

روز 24 فروردین ماه سال جاری، عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، تصمیم تهران برای انجام غنی سازی 60 درصد را اعلام نمود و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در تاریخ 28 فروردین ماه تأیید کرد که ایران فراوری اورانیوم غنی شده با درصد غنای 60 را شروع نموده است.

مقام های جمهوری اسلامی ایران بارها تأکید نموده اند که تمامی گام هایی که ایران پس از بدعهدی طرف های اروپایی برجام در پیش گرفته، در صورت اجرای کامل تعهدات برجامی توسط طرف های این توافق هسته ای قابل بازگشت هستند.

غنی سازی 60 درصد ایران نگران کننده است

با این حال، گروسی در مورد اورانیوم با درصد غنای 60 درصد ایران ابراز نگرانی کرد و گفت که جمهوری اسلامی ایران در حال غنی سازی اورانیوم به درصد غنایی است که تنها کشورهایی به آن دست می یابند که بمب می سازند.

وی در این خصوص گفت: اقدام یک کشور در غنی سازی 60 درصد یک مسئله جدی است، تنها کشورهایی به این سطح می رسند که بمب می سازند. 60 درصد تقریباً سطح (مورد احتیاج برای ساخت) تسلیحات است. غنی سازی تجاری همان دو و سه [درصد] است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با این حال بر حق ایران برای توسعه برنامه هسته ای تأکید کرد و گفت این حق حاکمیتی ایران است که برنامه خود را توسعه دهد اما این (60 درصد) درجه ای است که باید نسبت به آن هوشیاری و توجه بیشتری نشان دهیم.

گروسی در شرایطی در مورد افزایش سطح غنی سازی ایران ابراز نگرانی نموده که جمهوری اسلامی بارها تأکید نموده که به هیچ عنوان به دنبال ساخت تسلیحات هسته ای نیست و برنامه هسته ای این کشور کاملاً اهدافی صلح آمیز را دنبال می نماید.

با وجود آن که ایران بارها تأکید نموده است که افزایش سطح اورانیوم غنی شده این کشور برای اهداف پزشکی و تحقیقاتی است، گروسی در این مصاحبه گفت: به نظر نمی رسد که ما در سطح فعلی فعالیت های صنعتی و پزشکی در ایران چندان احتیاجی به آن (اورانیوم با درصد غنای 60) داشته باشیم اما این کشور مربوطه است که در این خصوص تصمیم گیری می نماید.

ترامپ در سال 2018 علیرغم پایبندی به تعهدات برجامی ایران، به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد و با هدف وادار کردن ایران به موافقت با توافق مورد پسند آمریکا، سیاست فشار حدبیشتری را علیه ایران در پیش گرفت اما این سیاست نه تنها نتیجه ای در پی نداشته است بلکه ایران ماهها پس از عدم پایبندی طرفین اروپایی برجام به تعهداتشان، گام هایی را در جهت کاهش تعهداتش در قبال توافق هسته ای برداشت.

پیشرفت هسته ای ایران از نظر کیفی شاهد پیشرفت چشمگیر بوده است

گروسی در ارتباط در توصیف پیشرفت هسته ای ایران گفت: از لحاظ کیفی، پیشرفت چشمگیری انجام شده است.

وی ادامه داد که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران در حال حاضر 10 برابر بیش از سقف 300 کیلوگرمی است که در برجام مورد توافق قرار گرفته بود.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با این حال تأکید کرد که بیشتر اقدامات و گام هایی که ایران برداشته به راحتی قابل بازگشت است اما سطح تحقیق و توسعه ای که انجام گرفته خود یک مسئله است.

گروسی در این خصوص گفت: مرغی که از قفس پریده باشد را نمی توانید بازگردانید، وقتی بدانید که چطور کارها را انجام بدهید، دیگر همه چیز را می دانید و تنها راه برای آنالیز این مسئله به وسیله راستی آزمایی است. برنامه (هسته ای) ایران رشد نموده است و پیشرفته تر شده است بنابراین بازگشت مستقیم به سال 2015 (زمان امضای برجام) امکانپذیر نیست. کاری که می توانید انجام دهید این است که فعالیت های آن ها را زیر پارامتر های 2015 نگه دارید .

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی و آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه هفته جاری (سوم خردادماه)،از تمدید یک ماهه تفاهم ایران و آژانس تا تاریخ 24 ژوئن (سوم تیرماه) خبر دادند.

گروسی در مصاحبه با فایننشال تایمز در مورد تمدید این تفاهمنامه گفت که این تمدید به عنوان یک پل است اما در نهایت این تمهیدات ناپایدار است.

به یک نظام راستی آزمایی بسیار قوی و محکم احتیاج داریم

وی در این خصوص شرح داد: ما وارد مرحله ای شده ایم که باید آن را طی کنیم.....و ببینیم که دیگر روندها [مذاکرات وین] چطور پیش می رود. بدیهی است که با برنامه ای با درجه ای از جاه طلبی و پیچیدگی هایی که ایران دارد، ما به یک نظام راستی آزمایی بسیار قوی و مستحکم احتیاج داریم....در غیر این صورت اوضاع بسیار شکننده خواهد شد.

دور پنجم نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) عصر روز گذشته (سه شنبه) در گرندهتل شهر وین به مدت حدود یک ساعت و نیم برگزار گردید.

رؤسای همه هیأت ها در نشست امروز با اشاره به دستاوردهای حاصله در چهار دور قبلی مذاکرات به خصوص در دور چهارم و با استقبال از استمرار تفاهم فنی ایران و آژانس بر جدیت و تعهد خود برای تداوم کار فشرده با تمرکز بر موضوعات اصلی به جامانده تأکید کردند.

سید عباس عراقچی پس از نشست روز گذشته کمیسیون مشترک برجام در گفت وگویی درباره نشست مذکور با بیان این که نمی توانم با اطمینان بگویم که این دور از مذاکرات دور آخر خواهد بود، توضیح داد: تا وقتی منافع کشور تامین نشده، مذاکره ادامه پیدا می نماید. (جزئیات بیشتر)

از طرف دیگر، رابرت اقتصادی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم در اظهاراتی، گفت هنوز کار زیادی برای احیای کامل این توافق باقی است.

وانگ کان نماینده چین در کمیسیون مشترک برجام ضمن ابراز امیدواری درباره توجه طرف های مذاکره به احتیاجهای منطقی ایران درباره برجام، از تمامی گروه ها خواست تا احساس فوریت در این زمینه را تقویت نموده و با تصمیمی سیاسی به یک راه چاره رسیده تا آمریکا و ایران در اسرع وقت به اجرای کامل برجام بازگردند. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس

به "گروسی: ایران حق حاکمیتی برای توسعه برنامه هسته ای دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروسی: ایران حق حاکمیتی برای توسعه برنامه هسته ای دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید