3 ترفند کلیدی برای خالی کردن فضای رایانه

به گزارش وبلاگ تور کیش، امروزه با به روزرسانی های متعدد و پشت سرهمی که از شرکت مایکروسافت دریافت می کنیم، ممکن است با مسائل بزرگی در زمینه حافظه داخلی دستگاه روبه رو شویم. برای مثال، من از سیستمی استفاده می کنم که برای درایو ویندوز به یک حافظه SSD با حجم 128 گیگابایت متکی است و با توجه به نصب بودن چند نرم افزار حجیم مانند ویژوال استودیو، این درایور معمولا تا حد ممکن پر شده است.

3 ترفند کلیدی برای خالی کردن فضای رایانه

یکی از مسائل این است که گاهی فضای آزاد درایو ویندوز من به کمتر از یک گیگابایت می رسد و با توجه به این موضوع، سرعت دستگاه به شدت کاهش پیدا می نماید. اما راهکار چیست؟ چند روش کمتر شناخته شده را برای آزادسازی حافظه داخلی دستگاه به شما پیشنهاد می کنیم. نکته مهم و مشترک تمام این موارد، رایگان بودن است.

همچنین گام هایی که به آ نها اشاره خواهیم کرد برای ویندوز 10 تعریف شده اند، ولی برای خانواده ویندوز 8، 7 و حتی ویستا قابل دسترس خواهند بود.

پاک کردن فایل های موقت

فایل های موقت موجود روی رایانه شما معمولا دارای فضای زیادی است که به ندرت استفاده می گردد و با دسترسی به آنها می توانید موارد غیرضروری را از روی سیستم خود حذف کنید.

برای دسترسی به پوشه مربوط به این فایل ها منوی استارت خود را باز نموده و در نوار جست وجو عبارت زیر را وارد کنید و کلید Enter را فشار دهید: %temp%

یک پوشه باز خواهد شد که حاوی تمام فایل های موقت سیستم شماست. این فایل ها ممکن است تا 10 گیگابایت نیز حجم داشته باشد و برای حذف آنها باید کلیدهای ctrl + a را فشار دهید تا تمام فایل ها انتخاب گردد. سپس روی کلید del کلیک کنید تا فایل های مربوط از روی سیستم شما پاک گردد.

البته نگران نباشید چون ویندوز اجازه پاک کردن فایل های در حال استفاده را نخواهد داد و برای همین هم وقتی که یک پیغام روی نمایشگر مشاهده کردید، روی عبارت Do this for all current data-x-items کلیک نموده و سپس روی دکمه Skip کلیک کنید تا فایل های اضافه از روی دستگاه شما پاک گردد.

پاک کردن داده های اضافه نرم افزارها

بسیاری از نرم افزارها، داده های متعددی را روی سیستم شما ذخیره می نماید که در بیشتر موارد هیچ کاربری خاصی ندارد.

این داده ها با نام App data شناخته می گردد و پاک کردن آنها ممکن است حجم زیادی از فضا را روی دستگاه شما آزاد کند. برای دسترسی به این فایل ها، منوی استارت را باز نموده و در نوار جست وجو عبارت زیر را وارد کنید و کلید Enter را فشار دهید:%appdata%

در صفحه ای که باز می گردد، فهرست App data موجود روی سیستم شما قابل مشاهده خواهد بود. با فشردن کلیدهای CTRL + A همه موارد را انتخاب کنید و کلید del را فشار دهید تا فایل ها از روی دستگاه شما پاک گردد. باز هم ویندوز، جلوی حذف فایل های ضروری و در حال انجام را خواهد گرفت و برای تایید این کار باید زمان نمایش یک پیغام روی صفحه، عبارت Do this for all current data-x-items و سپس دکمه Skip را کلیک کنید.

حذف جهتهای دسترسی سیستم به نرم افزارها

وقتی ویندوز می خواهد به یک نرم افزار دسترسی پیدا کند، هنگام نصب جهت دسترسی آن در حافظه را ذخیره می نماید، ولی پس از مدتی این جهتها از رده خارج شده و تنها روی دستگاه شما فضای اضافه اشغال خواهند کرد. به این ترتیب با حذف این جهتها نه تنها فضای بیشتری روی دستگاه شما باز خواهد شد، بلکه سرعت اجرای نرم افزارها نیز تسریع خواهد شد. البته در اجرای اول پس از پاک کردن این برنامه ها ممکن است مدتی مجبور به انتظار باشید، ولی پس از یک یا دو بار اجرای نرم افزارها سرعت اجرای آنها به شدت بالاتر خواهد رفت.

برای دسترسی به این قابلیت، کلیدهای ویندوز و R را به صورت همزمان فشار دهید تا سیستم Run روی دستگاه شما اجرا گردد. در ادامه عبارت Prefetch را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید. دستگاه ابتدا از شما درخواست تایید مدیریتی خواهد نمود و با کلیک روی دکمه Continue به صفحه ای جدید انتقال خواهید یافت که می توانید در آن تمام فایل ها را انتخاب نموده و روی یکی از آ نها کلیک راست نموده و گزینه delete را انتخاب کنید.

یادآوری می کنم که ویندوز اجازه پاک کردن فایل های در حال استفاده را نخواهد داد و برای همین هم وقتی یک پیغام روی نمایشگر مشاهده کردید، روی عبارت Do this for all current data-x-items کلیک نموده و سپس روی دکمه Skip کلیک کنید تا فایل های دسترسی یاد شده از روی دستگاه شما پاک گردد.

این روش ها ممکن است بسته به دستگاه شما تاثیر متفاوتی روی سیستم داشته باشد. برای مثال دستگاه من از 218 مگابایت حافظه آزاد در درایوC به 10.1 گیگابایت فضای داخلی رسیده که با وجود مناسب نبودن، باز هم بسیار بهتر از رقم اولیه اشاره شده است.

با این تفاسیر می توانید دستگاه خود را تا حدود زیادی سریع تر کنید و به اصطلاح به ویندوز خود فضای نفس کشیدن دهید.

احمدمحمد حسینی - مدیر تیم QA / ضمیمه کلیک روزنامه وبلاگ تور کیش

منبع: جام جم آنلاین

به "3 ترفند کلیدی برای خالی کردن فضای رایانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 ترفند کلیدی برای خالی کردن فضای رایانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید