خطای محاسباتی آمریکا در آزادسازی 50 میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک

به گزارش وبلاگ تور کیش، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه اظهار داشت در جهت کاهش قیمت نفت، قصد آزادسازی 50 میلیون بشکه از ذخایر نفتی استراتژیک این کشور را دارد.

خطای محاسباتی آمریکا در آزادسازی 50 میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک

به گزارش وبلاگ تور کیش، چندی پیش جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در یادداشتی به منظور حفظ تحریم های نفتی ایران خاطرنشان کرد که عرضه نفت به بازار دنیای به مقدار کافی است و امکان کاهش چشمگیر خرید نفت از ایران فراهم شده است. این خبر پس از 10 روز در سایه خبر آزادسازی میلیون ها بشکه از ذخایر نفتی استراتژیک آمریکا قرار گرفته است که تنها در صورت جنگ و موارد اضطراری رخ می دهد. این گزارش به آنالیز ابعاد گوناگون این ماجرا می پردازد.

میانه قیمت نفت خام در دنیا چقدر است؟

میانه قیمت سالانه نفت خام برنت در سال 2021 تا ماه اکتبر 69.29 دلار در هر بشکه بوده است. این رقم نزدیک به 30 دلار بیشتر از میانگین سال گذشته است چرا که سال 2020، به خاطر همه گیری کرونا و کاهش شدید تقاضا، دنیا دچار بحران نفت شد.

نفت خام برنت چیست؟

نفت خام برنت یکی از مهم ترین مراجع قیمت گذاری نفت خام در بازار بین المللی است؛ حدود دو سوم نفت مبادله شده در بازار بین المللی بر اساس نفت برنت قیمت گذاری می شود. به جز نفت برنت، سبد نفتی اوپک، نفت خام دوبی، وست تگزاس اینترمیدیت و نفت خام عمان از دیگر مراجع قیمت گذاری نفت هستند. قیمت نفت خام اهمیت بسیار بالایی دارد چرا که بر تمام هزینه ها در تمام مراحل فراوری تاثیر می گذارد و در نتیجه قیمت کالا های مصرفی را تغییر می دهد.

آیا قیمت نفت می تواند ثابت بماند؟

قیمت نفت به طور طبیعی به علت متغییر بودن عرضه و تقاضا، متغییر است. اما همانطور که از نمودار پیداست، این نوسان در دهه اخیر بسیار بیشتر شده است.

هرچند، برخلاف نوسان زیاد در قیمت نفت، همانطور که از نمودار زیر پیداست، احتیاج دنیا به نفت خام همیشه ثابت و حتی فزاینده بوده است.

به طور مثال می توان به سال 2020 اشاره نمود که به خاطر همه گیری کرونا و قرنطینه دنیای، احتیاج دنیا به نفت کاهش پیدا نموده و به 91 میلیون بشکه در روز رسیده است. اما همین رقم در مقایسه با احتیاج دنیای به نفت از سال 2000 تا 2010 حدود 10 میلیون بشکه در روز بالاتر است.

در حال حاضر، مصرف نفت در دنیا بیش از 35 میلیارد بشکه در سال است. مجموعا کشور های فراوری کننده نفت بیش از 1.5 هزار میلیارد بشکه نفت ذخیره نموده اند. این بدین معناست که در صورت ثابت ماندن مقدار مصرف نفت، دنیا تنها تا 47 سال آینده ذخیره نفت خواهد داشت.

کدام کشور ها بیشتر از بقیه نفت ذخیره نموده اند؟

در میان کشور های فراوری کننده نفت، ونزوئلا، عربستان، کانادا و ایران به ترتیب بیشترین ذخایر نفت را دارند. این در حالی است که آمریکا از لحاظ مقدار ذخیره نفت در رتبه یازدهم دنیا واقع شده است و بعد از نیجریه قرار می گیرد. از سوی دیگر، آمریکا بزرگ ترین مصرف کننده نفت در دنیا است. بر اساس آمار منتشر شده از سوی وبسایت مدیریت اطلاعات انرژی آمریکا، مصرف روزانه نفت خام در این کشور حدود 19 میلیون بشکه در روز است. بعد از آمریکا، چین و هند در رتبه دوم و سوم قرار می گیرند.

ایران یکی از بزرگ ترین فراوری کنندگان نفت اوپک است. در سال های اخیر به خاطر تحریم های نفتی علیه ایران، از مقدار صادرات نفت خام کشورمان کم شده و در عوض مقدار ذخایر نفتی بالارفته است. به گزارش پایگاه سی ان بی سی، بازگشت ایران به مذاکرات هسته ای و لغو احتاقتصادی تحریم های نفتی علیه کشورمان، می تواند به طور چشم گیری بازار نفت را تغییر دهد هرچند به گفته تحلیلگران شرکت بازاریابی گلدمن، این تغییر ناگهانی نخواهد بود و در برترین حالت از تابستان 2022 آغاز خواهد شد.

تحریم نفتی ایران بازار نفت را چگونه تغییر داد؟

تحریم های نفتی ایران تاثیر زیادی روی بازار نفت و قیمت دنیای نفت داشته است. به گزارش رویترز، پس از اینکه تابستان سال جاری آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا خاطرنشان کرد حتی در صورت بازگشت به توافق هسته ای سال 2015، بسیاری از تحریم ها سرجای خود باقی خواهند ماند، قیمت نفت باز هم افزایش پیدا کرد. این افزایش 73 سنتی در قیمت نفت برنت، آن را به بالاترین مقدار خود از مه سال 2019 رساند. از سوی دیگر، قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت نیز با 82 سنت افزایش به 70 دلار و پنج سنت رسید که بالاترین قیمت خود از اکتبر سال 2018 بود. این بدین معناست که بسیاری از سرمایه گذاران حوزه انرژی خود را برای ورود نفت ایران به بازار و تنظیم قیمت آماده نموده بودند.

قیمت صعودی نفت و تصمیم تازه بایدن

در ماه های اخیر قیمت نفت سیر صعودی داشته است. با واکسیناسیون سراسری در تمام دنیا و از سر گرفته شدن فعالیت ها و افزایش حمل ونقل، تقاضا برای نفت افزایش پیدا نموده است. از سوی دیگر، کشور های عضو اوپک عرضه خود را محدود نموده اند. همه این عوامل سبب شده میانه قیمت نفت خام نسبت به سال گذشته 40% افزایش پیدا کند.

در بحبوحه افزایش قیمت ها بود که روز های گذشته خبری مبنی بر آزادسازی بخش بزرگی از ذخایر نفتی آمریکا منتشر شد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه هفته گذشته، دستور آزادسازی 50 میلیون بشکه از نفت خام ذخیره این کشور را صادر کرد. گفته می شود چنین برداشتی از ذخایر استراتژیک آمریکا در تاریخ این کشور سابقه نداشته است. تا کنون این اتفاق تنها سه بار افتاده است: طوفان کاترینا در سال 2005، جنگ داخلی لیبی در سال 2011 و جنگ خلیج فارس در سال 1991. لازم به ذکر است که این برداشت دو برابر برداشت قبلی بوده و در حالی صورت می گیرد که کشور نه درگیر حادثه طبیعی شده و نه در جنگ است.

این تصمیم بایدن در حالی صورت می گیرد که 21 آبان همین سال در یادداشتی به وزارت امور خارجه آمریکا اعلام نموده بود که نفت به مقدار کافی در بازار های دنیای عرضه می شود و بنابراین کشور های خریدار می توانند مقدار خرید خود از ایران را کاهش دهند. در ادامه یادداشت بایدن نوشته شد: بنا بر تصمیم های پیشین، نفت و فرآورده های نفتی از کشور های فراوری کننده به غیر از ایران به مقدار کافی به بازار های دنیای عرضه می شود تا امکان کاهش چشمگیر خرید نفت و محصولات نفتی از ایران به وسیله مؤسسات اقتصادی فراهم شود.

لازم به ذکر است که کاخ سفید هر شش ماه یکبار باید تایید کند که مقدار عرضه نفت در بازار های دنیای به مقدار کافی است. دراین صورت تحریم های نفتی ایران که از سال 2012 وضع شده ادامه پیدا می نماید.

واکنش ها به تصمیم بایدن:

دن برویلت، وزیر انرژی آمریکا در دوران دونالد ترامپ، در مصاحبه با سی ان بی سی با اشاره به سیاسی بودن تصمیم بایدن گفت در عرضه نفت هیچ اضطراری وجود ندارد و تنها اضطراری که من می بینم، اضطرار سیاسی است.

جو منچین، سناتور آمریکایی نیز در همین خصوص گفت این تصمیم برای حل بحران انرژی گرفته شده است که خودمان باعث آن بوه ایم، و در عین حال آن را حل نمی نماید.

کریستوفر گیث، معاون ارشد موسسه انرژی دنیای اتاق بازرگانی نیز در واکنش به تصمیم بایدن گفت ذخایر وزارت انرژی فقط در صورت اختلال در عرضه می توانند آزاد شوند.

رئیس جمهور پیشین آمریکا نیز از جمله افرادی بود که نسبت به این تصمیم واکنش منفی نشان داد. دونتالد ترامپ گفت که ذخایر نفت خام تنها در موارد جدی و اضطراری مثل زمان جنگ مورد استفاده قرار می گیرند؛ نه زمان دیگر. جو بایدن می خواهد از ذخایر نفتی استفاده کند تا قیمت ها را به صورت مصنوعی کاهش دهد.

جان باراسو، سناتور جمهوری خواه نیز در مصاحبه با فاکس بیزنس گفت که دولت بایدن و دموکرات های کنگره در حال آغاز یک جنگ با انرژی آمریکا هستند.

نتایج تصمیم بایدن تنها در موارد گفته شده خلاصه نمی شود. به گزارش رویترز، تصمیم بایدن روی سرمایه گذاری های آینده نفتی نیز تاثیر خواهد گذاشت. از این پس، تاجران نفت و فعالان صنعت حفاری این مسئله را حتما در نظر خواهند داشت که دولت ها نفت بیشتر از بشکه ای 80 دلار را برنمی تابند. این امر سرمایه گذاری در حوزه انرژی را کاهش خواهد داد.

بنجامین سالیزبری، تحلیلگر سیاست انرژی می گوید پیامد های این برداشت، ظریف، اما فراگیر خواهد بود. این تصمیم نحوه تفکر افرادی که در بازار انرژی دخالت دارند را تغییر می دهد. تصمیم بایدن نشانه هایی از عدم قطعیت در آینده سرمایه گذاری روی پروژه های نفتی را به آن ها می فرستد. این تصمیم پنجره ای به خطرات تازه خواهد بود.

افزون بر این، اقدام بایدن در تضاد با سیاست های محیط زیستی اعلام شده از سوی او نیز قرار می گیرد. طبق پیمان آمریکا در اجلاس تغییرات اقلیم گلاسکو و اجلاس های مشابه آن، این کشور ملزم به کاهش وابستگی خود به سوخت های فسیلی است و آزادسازی حجم زیادی از ذخایر نفت خام به عنوان سوخت در بازار، تصمیم محیط زیستی به نظر نمی رسد.

منابع:

https://www.worldometers.info/oil/oil-consumption-by-country/

https://www.worldometers.info/oil/oil-reserves-by-country/

https://www.reuters.com/markets/commodities/biden-white-house-wades-into-oil-market-management-with-stockpile-release-2021-11-24/

https://www.foxbusiness.com/politics/biden-strategic-petroleum-reserve-release-criticism-domestic-production

https://www.reuters.com/business/energy/biden-says-supplies-petroleum-sufficient-reduce-amount-purchased-iran-2021-11-12/

https://www.nbcnews.com/data-graphics/data-point-bidens-oil-reserve-release-biggest-us-history-rcna6627

https://www.reuters.com/business/energy/oil-falls-again-amid-concerns-over-demand-rebound-2021-06-08/

https://www.reuters.com/world/middle-east/blinken-anticipates-hundreds-sanctions-iran-remain-place-2021-06-08/

https://www.cnbc.com/2021/04/06/iran-and-oil-prices-experts-dont-expect-breakthrough-in-vienna-nuclear-talks.html

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "خطای محاسباتی آمریکا در آزادسازی 50 میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطای محاسباتی آمریکا در آزادسازی 50 میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید