10 راه برای بیشتر خواندن

به گزارش وبلاگ تور کیش، پرمشغله ترین افراد روی این کره خاکی، مشتاق ترین افراد به مطالعه هستند. مطالعه باعث ایجاد خلاقیت در شما می گردد و در فهم مسائل پیچیده و رشد فکری تان یاری می نماید.

10 راه برای بیشتر خواندن

مطالعه، فعالیتی بسیار آرامش بخش هم هست، اما سؤال اینجاست که آیا ما وقت برای مطالعه داریم؟

مطالعات و گزارش ها حاکی از این هستند که ما روزبه روز کمتر و کمتر مطالعه می کنیم. پژوهشگران در یک تحقیق پی برده اند میانگین کتاب هایی که در یک سال در آمریکا مطالعه می گردد، 12 عنوان است که ارزش واقعی آنها برابر با 5 کتاب است. اگر شما در پی این هستید که تعداد کتاب هایی را که هرساله مطالعه می کنید، افزایش دهید و زمانی را برای مطالعه به دست آورید، این مطلب را تا انتها بخوانید. با انجام کارهایی که گفته شد، بعد از گذشت یک سال، از تعداد کتاب هایی که طی این مدت خوانده اید، شگفت زده خواهید شد.

1. بیش از آنچه توان خواندن دارید، کتاب قرض بگیرید

اگر شما علاقه مند به قرض گرفتن کتاب از کتابخانه هستید، بیش از آن تعداد که فکر می کنید واقعاً می توانید بخوانید، کتاب قرض بگیرید. تعداد بالای کتاب هایی که در خانه دارید و می دانید که باید به کتاب خانه برگردانید، شما را به مطالعه بیش از مقدار ای که در ابتدا برنامه ریزی نموده بودید، ترغیب می نماید. اگر شما به صورت دیجیتال مطالعه می کنید، مطمئن شوید که تعداد زیادی کتاب در رایانه خود ذخیره نموده اید و تنها با لمس یک دکمه با انگشت تان می توانید حجم بالایی از کتاب هایی را که مشتاق خواندن آنها هستید، برای مطالعه پیش رو داشته باشید.

2. در یک دوره زمانی، بیش از یک کتاب بخوانید

برخی از افراد تمایل دارند که در یک زمان تنها آغاز به خواندن یک کتاب نمایند و بعد از اتمام آن سراغ کتابی دیگر بروند، ولی برخی دیگر در یک دوره زمانی از چند کتاب بهره می گیرند. برخی کتاب ها برای مطالعه در شب مناسب تر هستند مانند رمان های تخیلی، درحالی که برخی کتاب های دیگر، ازجمله کتاب های تحلیلی و غیرداستانی، می توانند در طول رفت وآمدهای روزانه خوانده شوند. من به طورمعمول در اتاقم، تعدادی کتاب ـ ازجمله یک کتاب داستان ـ را در طبقه مخصوص کتاب های ویژه شب طبقه بندی نموده ام و حداقل یک کتاب غیرداستانی را در برنامه مطالعه الکترونیکی خود قرار داده ام. برای مطالعه کتاب های پیشرفت فردی توصیه می گردد که زمان مطالعه این گونه کتاب ها را در چند بازه زمانی پخش کنید، زیرا با این کار فرصت دارید که توصیه های این کتاب را برای پیشرفت فردی تان به کار بگیرید.

3. برای هر نوبت مطالعه، هدفی مشخص کنید

اگر عادت به خواندن حجم بالایی از مطلب در یک زمان ندارید، برای مطالعه در هر نوبت، هدفی مشخص کنید. برای مثال می توانید با خودتان برای خواندن 50 صفحه در یک جلسه مطالعه یا خواندن یک فصل قبل از رفتن به سراغ کاری دیگر روید، قرار بگذارید. هر بار، اندازهی را که برای مطالعه مشخص نموده اید، افزایش دهید. افزایش مطالعه در هرروز، کمی بیشتر از اندازه مطالعه روز قبل، باعث می گردد تعداد کتاب هایی که شما در یک سال مطالعه می کنید، افزایش یابد.

4. آنچه مجبور به خواندنش هستید را نادیده بگیرید

اگرچه ممکن است تحت تأثیر لیست برترین کتاب ها قرار بگیرید، ولی متناسب با اهداف خود مطالعه کنید. برای لذت، آموختن و پرورش دادن خود مطالعه کنید. اینکه خودتان را برای خواندن آنچه بقیه دنیا به شما می گویند تحت فشار بگذارید، تنها شما را از اهداف تان دور می نماید. اگر مطابق با علائق خود مطالعه کنید و از آن لذت ببرید، خود را در شرایطی خواهید یافت که زمان بیشتری برای مطالعه پرنشاط در اختیار دارید.

5. تندخوانی را تمرین کنید

ایده ساده ای است؛ اگر می خواهید در یک زمان کوتاه اندازه بیشتری مطالعه کنید، می توانید تندخوانی را یاد بگیرید. فن های مختلفی برای افزایش سرعت مطالعه وجود دارد که خودتان تندخوانی را یاد بگیرید. ازجمله این فن ها، خواندن گروهی از کلمات به جای خواندن کلمه به کلمه یک متن، مجبور کردن چشم به حرکت سریع تر هنگام مطالعه با قرار دادن یک خط کش یا مداد روی متن و تعقیب این مداد یا خط کش از طریق چشم و حبس کردن نفس و کوشش برای خواندن یک پاراگراف در زمانی مشخص و البته کوتاه است. در این فن آخر، فرد به جای لب خوانی که باعث کاهش سرعت مطالعه می گردد، متن را در فکر خود می خواند که باعث افزایش سرعت خواندن می گردد.

6. به صورت دیجیتالی مطالعه کنید

اگر شما به صورت دیجیتالی مطالعه می کنید، مطمئن شوید که روی همه دستگاه های دیجیتال شما مثل تبلت و تلفن همراه، ابزار مطالعه در هرجایی که وقت آزاد به دست آوردید، وجود دارد. کتاب های من در کتاب خانه الکترونیکی ام، با گوشی همراه هوشمند و تبلت، هماهنگ شده است و مثلاً زمان هایی که در صف بانک منتظر هستم، زمانی که مستخدم اتاق کارم را تمیز می نماید یا زمانی که طی روز در حال استراحت هستم، می توانم از روی موبایل و تبلت مطالعه کنم. داشتن کتاب های الکترونیکی هماهنگ شده با همه دستگاه های دیجیتال تان، به شما در مطالعه تعداد بیشتری از صفحات در هر بار مطالعه، یاری می نماید و در آخر هرروز اگر شما کتاب خوان الکترونیکی خود را چک کنید، متوجه خواهید شد که به راحتی حدود 20 صفحه را تنها با استفاده از همان زمان های کوتاه مطالعه نموده اید.

7. قبل از اینکه به رختخواب بروید، مطالعه کنید

مطالعه کتاب های داستانی یا غیرداستانی مجذوب کننده، قبل از خواب یک روش اثبات شده برای آرام شدن فکر، پشت سر گذاشتن یک روز پرکار و آماده شدن برای یک خواب راحت در شب است. پس می توانید چند صفحه مطالعه هنگام صبح یا مطالعه یک فصل کتاب بعد از ناهار را، درحالی که بدن شما در حال هضم غذا و آماده شدن برای یک بعدازظهر کاری است، به صورت یک عادت برای خود درآورید.

8. به همراهان خود بپیوندید

در خانواده، محیط کار و بین دوستان و آشنایان خود یا فضای مجازی در پی افرادی بگردید که در حال خواندن کتاب هایی مشابه کتاب هایی هستند که شما مشغول خواندن آنها هستید. ایجاد فضای بحث و گفت وگو و مطرح کردن نظرات خود در خصوص کتاب هایی که مطالعه می کنید، به شما یاری می نماید همراه با مطالعه تان، خودتان نیز به جلو حرکت کنید.

9. برنامه تان را به صورت آنلاین پیگیری کنید

چند وب سایت وجود دارد که برای پیگیری برنامه مطالعه تان در طول یک سال می تواند به شما یاری نمایند؛ وب سایت موردعلاقه من Goodreads است. یک حساب کاربری آنلاین با یک نمای کلی از کتاب هایی که در حال خواندن آنها هستید، به شما یاری خواهد نمود روی مطالعه متمرکز شوید. علاوه بر این، شما می توانید پیگیر کتاب هایی باشید که علاقه مند به مطالعه آنها هستید و کتاب هایی را مرور کنید که قبلاً مطالعه نموده اید. بسیاری از این سایت ها بعلاوه می توانند کتاب های جدیدی را بر اساس کتاب هایی که مطالعه نموده و از خواندن آن لذت می برید، به شما توصیه نمایند.

10. از خواندن مقالات خبری تصادفی بپرهیزید

اگر در پی این هستید که زمان مطالعه خود را افزایش دهید، مجبورید زمان برخی فعالیت های دیگر خود را برای ایجاد زمان های آزاد مطالعه کاهش دهید. یکی از این روش ها، توقف مطالعه مطالبی است که در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند. اختصاص زمان این کار به مطالعه عمیق تر و تحلیل های دقیق تر در کتاب های موردنظر بیش از انتظارتان مفید خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "10 راه برای بیشتر خواندن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 راه برای بیشتر خواندن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید