اداره لانه زنبوری تهران کجاست؟، زنبور از بالای این ساختمان 89 ساله تکان نمی خورد!

به گزارش وبلاگ تور کیش، این اداره متفاوت در چهارراه لشکر معماری سمبولیکی دارد. ابتکار طراحی و اجرای کندوی زنبور عسل در معماری بنا برای هر رهگذری جالب توجه است و توانسته ساختمان یادشده را به عنوان یکی اززیباترین و قدیمی ترین ساختمان های تهران مطرح کند.

اداره لانه زنبوری تهران کجاست؟، زنبور از بالای این ساختمان 89 ساله تکان نمی خورد!

به گزارش همشهری آنلاین، بنا به روایت هایی از تهران قدیم، پست در عصر قاجار مقوله لوکسی به حساب می آمد و هر جا این اداره سر بلند می کرد نام مبارکه به خود می گرفت و با طمطراق اداره مبارکه پست خوانده می شد! حالا و پس از گذشت سال های سال از آن دوران، اداره پست تهران بدون پیشوند یا پسوند مبارکه، یک ساختمان با معماری لانه زنبوری در چهارراه لشکر دارد که در معرض دید همگان است.

کم نظیر و خیره کننده

امیر محمدی، کارشناس معماری و شهرسازی، دراین باره می گوید: در دوران گذشته و تقریبا 90 سال قبل، پست و تلگراف از جایگاه و اهمیت زیادی برخوردار بود و بر این اساس، ساختمان ها و اداره های مرکزی پست مهم تلقی شده و البته به معماری و طراحی داخلی آن ها توجه ویژه ای داشتند، مثل ساختمان لاله زنبوری شرکت پست چهارراه لشکر که در سال 1313 ساخته شد.

او اضافه می نماید: معماری این ساختمان به عنوان نمای بتونی هنوز هم جذابیت های خاص خود را دارد طوری که برای دقایقی نگاه هر بیننده ای را جذب می نماید. از نگاه کارشناسان، این ساختمان نیز از نمونه های شاخص معماری در سطح دنیا است، چرا که ساختمان هایی با این شکل و نمای ظاهری در دنیا انگشت شمارند. این بنا با روزنه های کندویی شکل رو به دنیای بیرون و وجود زنبور عسل بر روی کندو نمادی از فعالیت و کوشش است و بر چگونگی حیات فعال زنبور عسل تاکید دارد.

منبع: فرارو

به "اداره لانه زنبوری تهران کجاست؟، زنبور از بالای این ساختمان 89 ساله تکان نمی خورد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اداره لانه زنبوری تهران کجاست؟، زنبور از بالای این ساختمان 89 ساله تکان نمی خورد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید