اصول نورپردازی نمای ساختمان

به گزارش وبلاگ تور کیش، یکی از عواملی که می تواند افراد را به یک ساختمان جذب نماید و نگاه آنان را مجذوب کند، نمای خوب است که به نوعی معرف کیفیت و نوع ساختمان نیز می باشد، البته نباید از تاثیر نور پردازی در ایجاد نمای مجذوب کننده و چشمگیر غافل شد که چرا نمای ساختمان در روز به دلیل وجود نور کافی به خودی خود به خوبی دیده می گردد اما برای بهتر دیده شدن در شب حتما باید از اصول نورپرداری مناسب استفاده کرد.در این مقاله ما قصد داریم به راهنمای اصولی نورپردازی ساختمان، عوامل موثر بر آن و باید و نباید هایی در این مورد وجود دارد بپردازیم، پس تا خاتمه با ما همراه باشید.

اصول نورپردازی نمای ساختمان

اصلی ترین اصول در نورپردازی نمای ساختمان چیست؟

در زمان های گذشته نور پردازی ساختمان فقط مختص به بنای های معروف یا مکان تفریحی و تجاری بود اما امروزه از این فاکتور به طور گسترده در انواع ساختمان های مسکونی، تالارها، رستوران ها، بانک ها و انواع خانه های ویلایی و غیر ویلایی و… استفاده می نمایند. نور پردازی به مسئله مهمی تبدیل شده است که همه افراد هم به خوبی از آن استقبال می نمایند اما برای انجام این کار ضروری است تا اصول و شرایطی را رعایت نمود تا این کار به برترین شکل ممکن انجام گردد:

1.پنهان بودن منبع نور:

یکی از اصلی ترین ایراداتی که در این زمینه می تواند وجود داشته باشدی تعیین بودن منبع نوری است که از آن برای نور پردازی استفاده شده است. حتما باید به این موضوع دقت کرد که منبع اصلی پخش نور در مکانی قرار گیرد که از دید عموم پنهان بماند در غیر این صورت سبب بهم ریختگی نمای ساختمان می گردد و تناسب را از بین می برد.

2.میزان و رنگ نور:

رنگ هایی که مورد استفاده قرار می گیرند و میزان و شدتی که قرار است از هر کدام از آن ها به کار برده گردد نیز بسیار موثر است. اشتباه در این مورد می تواند باعث گردد نما به صورت آشفته و درهم ریخته دیده گردد.

3.هماهنگی نور های به کار گرفته شده:

اصولا نورهایی که قرار است از آن ها استفاده گردد باید به نحوه ای باشد که با متریال و مصالحی و که در ساختمان استفاده شده است و نوع طراحی ساختمان همخوانی داشته باشد.برای مثال چنانچه ساختمان دارای پنجره های معمولی و ساده است یکی از راه های کم هزینه، استفاده از نوارهای ال ایی دی مخفی است که بالا و پایین پنجره نصب می گردد. این روش خصوصا برای ساختمان هایی که نمای معمولی و غیر مجذوب کنندهی دارند و یا ساختمان هایی که اجازه استفاده از نورپردازی نما به آنها داده نمی گردد بسیارکاربردی و موثر است.

4.سازگاری نورهای به کار رفته با محیط و ساختمان های اطراف:

آلودگی نوری اصطلاحی است که در این مورد به کار برده می گردد زمانی که ساختمانی از نظر نور پردازی با محیط اصراف خود بسیار تناقض داشته باشد و از دید بیننده ها نامنظم به نظر بیاید، پس توجه به محیط اطراف در نحوه نورپردازی نیز عاملی است که باید بسیار به آن توجه گردد.

5.برجسته نشان دادن عناصر نما

یکی از کلیدی ترین ویژگی ها نور پردازی این است که باید به بهتر دیده شدن ساختمان و عناصر به کار رفته نما در شب یاری کند. بنابراین اگر در ساختمان شما اجزایی همچون ایوان ، قوس، ستون و… باشد پس باید نورپردازی به حالتی باشد که این اجزا را به برترین شکل نمایان سازد.مثال اگر هدف شما از نور پردازی برجسته کردن معماری منحصر به فرد نمای شماست ، پروژکتور می تواند مناسب ترین مورد برای شما باشد. پروژکتورها اصولا در قسمت زیرین دیوار و در مقابل نما نصب شده می شوند، تمام نما را روشن می نماید تا بر شکل ها و مواد تأکید کند. شما بعلاوه می توانید با ایجاد رنگ نور بازی کنید تا روحیه خاصی ایجاد کنید یا رنگ خاصی به نما در شب بدهید.

نکات مهم در نور پردازی:

  • 1. تا حد امکان نورهای به کار برده شده در نما، نباید به داخل ساختمان نفوذ داشته باشند و باعث اذیت ساکنین شوند.
  • 2. برای صرفه جویی و کاهش هزینه مصرفی برق باید درست ترین و به صرفه ترین راه برای نور پردازی انتخاب گردد. یکی از راه های مفید برای کاهش مصرف برق این است که به جای پر کردن کل نما با چراغ های نمای ساختمان قسمتی از نما را نورپردازی کنید. لازم نیست حتما کل ساختمان را نور پردازی کنید نور پردازی قسمت های تعیین نیز می تواند نظر افراد را جلب کند و سبب زیبایی ساختمان گردد.
  • 3. استفاده صحیح و راهنمایی درست نور نیز باید به درستی انجام گردد، نورپردازی های نادرست نه تنها به زیبایی نما یاریی نمی نمایند بلکه بیشتر باعث آزار و اذیت و بهم ریختگی ساختمان می گردد.
  • 4. تمام لامپ ها و بخش های نور پردازی باید قابل سرویس و تعویض باشند و لذا نباید در قسمت های دور از دسترسی قرار داده شده باشند بعلاوه شیوه نصب و انتخاب این لامپ ها به گونه ای باشد که در برابر شستشو و یا بارش برف و باران مقاومت کافی را داشته باشند که در حالت کلی باید به نحوه ای عایق رطوبت باشند.

انواع روش های نور پردازی ساختمان:

الف) نور پرداری یکدست:

اگر قصد دارید که تمام سطح ساختمان یکدست و بدون پستی و بلندی به نظر برسد و بتواند نظر کاربران و بیننده ها را جذب کند، نورپردازی یکدست قطعا مناسبت ترین گزینه برای شما خواهد بود. نورپردازی یکدست و یکپارچه، معمولا از یک نقطه در مجاورت نمای ساختمان انجام می گردد. در این شما قادر خواهید بود که سطح وسیعی از نما را به شکلی کاملا یکنواخت و یکدست روشن کرد.البته این روش نور پردازی مزایای دیگیر نیز دارد ایز جمله این که می توانید هر زمان که خواستید از آن بهره ببرید و اهمیتی ندارد که ساختمان شما اکنون در حال ساخت باشد یا اینکه سال ها از ساخت آن گذشته باشد زیرا نیازی به سیم کشی و تعبیه ابزار خاصی ندارید.

ب)نور پردازی از منطقه ای:

اگر می خواهید تصویری ماندگاری از نمای ساختمان در فکر بیننده ثبت گردد پس نورپردازی منطقه ای یکی از انتخاب های خوب براش ما است چرا که پنجره ها، ستون ها و بالکن ها جزء مناطقی هستند که در این روش از نورپردازی می توانند مورد تاکید و توجه همهگان قرار بگیرد. بعلاوه در این نوع نورپردازی نقاط تاکیدی هارمونی کلی بنا را به نمایش درآورده می گردد. برای مثال، تاکید نور بر روی ستون های ساختمان، بلندی و استحکام بنا را به مخاطب القا می نماید.

پ) نور پردازی محوطه ای

نورپردازی محوطه علاوه بر ایجاد حس امنیت، باعث تامین روشنایی فضا و بعلاوه افزایش زیبایی محوطه، باغچه و ظاهر کلی ساختمان می گردد. در نورپردازی محوطه اغلب از چراغ های دفنی، چراغ های پارکی و چراغ های دیواری استفاده می گردد.

ج) نور پردازی از داخل و خارج

در روش نورپردازی از داخل و خارج که مجذوب کننده ترین روش برای ساختمان های مسکونی است، از عناصر موجود در نمای خارجی ساختمان استفاده می گردد (پنجره، نرده بالکن و…) برای اتصال چراغ ها، فیبرهای نوری یا لامپ های نئونی استفاده می گردد تا طول و حجم ساختمان جلوه و میزان بیشتری پیدا کند. شیوه کار به این صورت است که چراغ های مدنظر در زیر طاقی پنجره ها و سایر خطوط عمودی و افقی ساختمان نصب می شوند و نورپردازی نما را انجام می دهند.این روش نورپردازی نما، ساختمان را چشمگیر و مجذوب کننده جلوه می دهد و به زیبایی بیشتر آن یاری می نماید. البته یک نکته مهم در این روش این است که برای برجسته کردن نمای بیرونی ساختمان های مسکونی، به هیچ عنوان نباید منابع نور را در زیر پنجره ها قرار داد زیرا توجه زیادی را به خود جلب می نمایند و ممکن است تناسب کلی را به هم بریزد.

د) نور پردازی خشن

نور پردازی خشن یکی از سبک هایی است که برای نشان دادن بافت های کوچک، سطوح و بعلاوه عناصر معماری در نمای ساختمان ها استفاده می گردد. ب اگر در معماری پنجره های ساختمان المان های خاص و زیبایی وجود داشته باشد، با استفاده از نورپردازی خشن می توان جلوه آن ها را تا چندین برابر افزایش داد.یکی از ایراداتی که در این مورد وجود دارد این است که در این روش از نورپردازی نمی توان سطح گسترده ای از نما را نورانی کرد زیرا ابزارها و تجهیزات نورپردازی، بر روی همان بخش ها و سازه هایی که قرار است بیشتر مورد توجه قرار بگیرند، نصب می شوند و به علت موقعیت مکانی خاص، توانایی نورانی کردن همه قسمت های نما را ندارند. بنابراین بهتر است حین هدف گذاری و طراحی نقشه اولیه ساختمان، تعیین کنید که کدام بخش ها باید روشن و در معرض توجه یا تاریک و پنهان باشند.

نتیجه گیری:

با توجه به مواردی که در مقاله ذکر شد یکی از دلایلی که باعث می گردد از نور پردازی در نمای ساختمان استفاده گردد این است که نمای ساختمان در شب تنها با استفاده از نورپردازی قابل مشاهده است، بنابراین نورپردازی تا حدی برای بنا ضروری و مهم به نظر می رسد. در زمان های گذشته فقط می توانستیم نورپردازی را در مغازه و ساختمان ها، مکان های بزرگ تجاری و تفریحی و بناهای معروف و شناخته شده ببینیم اما اکنون در بیشتر ساختمان ها با کاربری های گوناگون وجود دارد. البته این نوع نما خیلی مقرون به صرفه قیمت نیست اما اگر به جلوه و شکوه ساختمانی که در آن زندگی می کنید اهمیت می دهید قطعا برترین و بی نظیر ترین انتخاب برای شما خواهد بود.امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و اصول و نکاتی که در آن نامبرده شد حتما رعایت گردد.

مطالب بیشتر :

لابی ساختمان چیست؟ انواع طراحی و نورپردازی لابی

منبع: هومتیک

به "اصول نورپردازی نمای ساختمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول نورپردازی نمای ساختمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید