پاییزگردی در 6 گوشه دنج شیراز

به گزارش وبلاگ تور کیش، خبرنگاران: پیشنهاد می دهیم به 6 جاذبه اطراف شیراز که در پاییز مکانی مناسب برای گردش است سفر نمایند. سفری یک روزه که با امکانات کم و با صرفه جویی در زمان و هزینه امکان پذیر است و چه بسا لذت و خاطره ای شیرین تر از سفرهای چند روزه و طولانی به جا می گذارد.

پاییزگردی در 6 گوشه دنج شیراز

فاطمه مقدم: در موقعیت کنونی که همه ما با دسترسی سریع و نامحدود درگیر اخبارها و اتفاقات ناگواری هستیم که روزانه در دور اطرافمان -چه در شهر خودمان و چه در شهرهای دیگر- رخ می دهد و فاصله گرفتن از اخبار نیز در این شرایط که خبرهای سیاسی و مالی رابطه مستقیم با زندگی روزمره همه ما دارد، تقریبا امری غیرممکن است، راهی نمی ماند جز انجام کارهایی که منجر به دوام روانی و آرامش فکر گردد.

گرچه می گویند آنچه مرا نکشد نیرومندترم می نماید اما انکار تاثیر منفی جریان بی وقفه خبرهای هولناک بر سلامت جسمی و روانی نیز کاری عقلانی به شمار نمی رود. به گزارش خبرنیوز ، حال که نه می توان در بی خبری و بی تفاوتی نسبت به خبرهای پیرامون زیست باید به فکرتان یک روز استراحت داده تا بتوانید دوباره ادامه دهید و حتی گامی مثبت در راستای همان موضوعاتی بردارید که برای شما اهمیت بسیار دارد. یکی از راه های خلاصی از استرس مداوم خبرهای ناگوار، رفتن به طبیعت و در نظر گرفتن زمانی برای توجه به جلوه های آن است.

گذران یک روز در دل طبیعت و تماشای جلوه های ویژه طبیعت، استنشاق هوای پاک و آشنایی نزدیک با گونه های گیاهی استان آن هم در سفری با رفت و برگشت یک روزه می تواند تمدد اعصابی باشد در این وانفسای هجوم اخبارهای ناگوار، خود غنیمتی باارزش است.

اما حالا که پول و حوصله سفرهای دور و دراز برایمان نمانده کجا می توان یک روز را به استراحت و تمدد اعصاب پرداخت. استان فارس دارای آب هوایی کوهستانی، معتدل و گرم در بخش های مختلف خود است و همین نوید تنوع محیط زیستی شاخص در این استان می دهد. شهرستان های اطراف شیراز جاذبه های فرهنگی، تاریخی، طبیعی و مذهبی بسیاری را در خود جای داده اند. پیش از هر چیز توصیه می کنیم روزی را به گشت و گذار در مکان های تاریخی بگذرانید زیرا آشکارترین و زنده ترین اسناد و نشانه های وجود تمدن و یادآور شکوه و عظمت کشور باستانی مان ایران است و شکوه آن می تواند شما را به عمقی از تاریخ و بقا گره بزند، جایی رنج ها را از سر گذارنده و فقط شکوه و عظمت آن جاودانه شده است.

به شیرازی ها پیشنهاد می دهیم به 6 جاذبه اطراف شیراز که در پاییز مکانی مناسب برای گردش است سفر نمایند. سفری یک روزه که با امکانات کم و با صرفه جویی در زمان و هزینه امکان پذیر است و چه بسا لذت و خاطره ای شیرین تر از سفرهای چند روزه و طولانی به جا می گذارد.

سفر به بهشت انار

شهر فاروق در فاصله 105 کیلومتری شیراز و بعد از مرودشت قرار گرفته است. این شهر دارای باغات انار فراوان می باشد که به سبب برگزاری سالانه جشن انار در نیمه دوم آبان ماه باغداران به بعضی از این باغ هارسیدگی بسیاری نموده و آن ها را برای پذیرش جهانگرد آماده نموده اند. جهانگردان می توانند در کوچه باغ های باصفا، بافت قدیمی خانه های موجود در محله قدیم فاروق در میان باغات انار و گردو، گردش نمایند در باغ های مشخص شده خود انار بچینند و با شیوه های رب گیری سنتی انار آشنا شوند و انار، رب انار، آب انار، لواشک انار، بادام، گردو و خرمالو که از دیگر محصولات این شهر است را خریداری نمایند و نهاری دلچسب را روی بر روی نیکمت های باغ های انار میل نمایند حتی ممکن است شانس این را بیاورید که صدای پرنده ای نادر به نام بلبل آزاد که فضای شهر و باغ ها را با صدای خود دلنشین می نماید نیز بشنوید.

تماشای آبشار دم اسبی در خنکای پاییز

تنگه دم اسب در فاصله 40 کیلومتری جنوب شیراز در منطقه کوهمره سرخی روستای کره بس قرار گرفته است. از مرکز شهر شیراز تا تنگه دم اسب حدود یک ساعت راه است. تنگه دم اسب و آبشار زیبای آن به علت مسیر پرهیجان و زیبایی که دارد، یکی از مجذوب کننده ترین جاذبه های جهانگردی استان فارس محسوب می گردد. نام تنگه از آبشاری شبیه به دم اسب گرفته شده و در واقع این آبشار ادامه رودخانه دم اسب است که از ارتفاع صخره های مرتفع به پایین سرازیر می گردد و ظاهری شبیه به دم اسب دارد. ارتفاع این آبشار به سی متر می رسد. سفر به تنگ دم اسب برای افرادی که قصد ماجراجویی های دسته جمعی و محبت آمیز دارند، می تواند هیجان انگیز و لذت بخش باشد چرا که در این سفر لذت بخش، برای دسترسی به آبشار زیبای تنگه دم اسب، باید از دامنه های کوه های بلند سنگی بالا رفته و از مسیر آبی و خروشان رودخانه ای که از میان صخره های غول پیکر سرسبز می گذرد عبور کرد.

بعضی از نقاط این مسیر رودخانه ای، بسیار باریک است و عرضی به پهنای یک انسان دارد، بنابراین تنها یک نفر می تواند از آن عبور کند. تمام طول مسیر تا آبشار دم اسب با درختان سرسبز بلوط، انار، پونه کوهی، بوته ها و گیاهان پر شاخ و برگ کوتاه قامت پوشیده شده است. در این منطقه انواع حیوانات وحشی، خزندگان و پرندگان بزرگ شکاری زندگی می نمایند ولی با توجه به حضور جهانگردان، در نزدیکی منطقه تنگه دم اسب دیده نمی شوند. منظرهها و منظره های زیبای این مسیر، ارزش خیس شدن ها و راهپیمایی های صخره ای را دارد.

بچه ها بریم قلات؟!

قلات منطقه جهانگردی آشنا برای شیرازی هاست همین که چند ساعتی وقت خالی دوستان خصوصا در روزهای آدینه جور شوند می گویند برویم قلات خصوصا دوستانی که پنج شنبه شب را در باغ و بستانی گذرانده باشند! قلات در منطقه ای باصفا و کوهپایه ای در کنار چشمه ای زیبا و در میان انبوهی از درختان و باغ های سرسبز قرار گرفته است. از مرکز شهر شیراز تا آبشار قلات حدود 40 دقیقه راه است. در این روستا بناهایی با ارزش و قدمت وجود دارد از جمله کلیسای روستا که به وسیله مسیونرهای مذهبی بین دو جنگ جهانی اول و دوم ساخته شده است. قلات روستایی با دو بافت قدیم و تازه است و تفاوت آن ها در سبک معماری سنتی و مدرن مشهود است. بافت قدیم (دهکده باستانی) قدمتی بس طولانی دارد، معماری آن منحصر به فرد و پر از کافه و رستوران هایی است که داخل ساختمان های قدیمی ساخته و بازسازی شده است. در دامنه کوه سرخ و در حاشیه روستای قلات، دو آبشار زیبای طبیعی وجود دارد کوچک ترین آبشار در فاصله کمتر از دو کیلومتری بافت قدیمی قلات قرار گرفته است.

دشتک روستای پلکانی فارس با سوغات های خوشمزه پاییزی

روستای دشتک شیراز روستایی پلکانی و کوهستانی در نزدیکی مرودشت است طبیعت ناب و بافت روستایی آن حسابی دلبری می نماید. فاصله بین شیراز تا روستای دشتک 111 کیلومتر و یک ساعت یا کمی بیشتر تا شیراز فاصله دارد. این روستای کوهستانی به ردپای قدمت تاریخی مزین است و نشانه های هخامنشی و بعلاوه سنگ نوشته هایی از قرن هفتم در آن دیده شده است. بافت پلکانی در ساخت خانه های این روستا مشهود است و این موضوع خود یک ویژگی مهم در زیبایی روستا محسوب می گردد.چشمه های فراوان، آبشار خوش قد و قامت و منطقه ها سرسبز کوهستانی از امتیازات طبیعت روستاست. بهار و تابستان آب وهوای این روستا هوش از سرتان می برد و پاییزش دنیایی از رنگ می گردد. علاوه بر هنر دست طبیعت، سازه هایی نیز وجود دارد که برای هر جهانگردی جالب خواهند بود. 1200 پله سنگی در مسیر ارتباطی روستا، از سازه های شگفت انگیز این منطقه است. بقعه امامزاده فخرالدین نیز یکی دیگر از آثار تاریخی این روستاست که با آرامش روحانی آمیخته شده است. در کنار این امامزاده سرو چهارصدساله و پرماجرای این روستا نیز سبز شده است و کلمات در وصف زیبایی آن ناتوان است. در این روستا آسیاب های فراوانی نیز وجود دارد که نشان از سبک زندگی مردمان گذشته روستا دارد. در این روستا پاییز می توانید محصولات باغ های میوه همانند گردو، بادام، سیب، انار و… را به سوغات ببرید.

رودخانه دالکی مناسب برای عاشقان کمپ زدن

رودخانه دالکی از دیگر جاذبه های طبیعی اطراف شهر شیراز است که طبیعت گردان بسیاری برای سپری کردن اوقات فراغت خود و دوری از شلوغی شهر به بازدید از آن می روند. از مرکز شهر شیراز تا رودخانه دالکی حدود یک ساعت و 40 دقیقه فاصله است. این رودخانه 225 کیلومتر طول دارد و از استان فارس به سمت استان بوشهر سرریز می گردد. رودخانه دالکی از شهرستان کازرون در فارس عبور می نماید. به همین علت، در کنار بازدید از رودخانه دالکی، می توانید در کازرون هم گشت وگذاری داشته باشید. پل مشیر که قدمت آن به دوران قاجار می رسد هم روی این رودخانه واقع شده است و می تواند برای علاقه مندان به تاریخ مجذوب کننده باشد. سد شبانکاره در نزدیکی بخش سعدآباد بر روی این رودخانه احداث شده است. اطراف سد و پوشش گیاهی بخش شمالی رودخانه، امکانات لازم را جهت بهره برداری تفرجی و گذران اوقات فراغت مردم و جهانگردان فراهم آورده است. به خاطر وجود این رودخانه، که آب آن کیفیتی مناسب هم دارد، منطقه های اطرافش از سرسبزی فراوانی برخوردارند و در فصول خنک سال محلی عالی برای گشت و گذار به حساب می آیند. به علت آب و هوای خوب این منطقه در فصل پاییز می توانید زمانی را در کنار این رودخانه کمپ نموده و لحظاتی شاد و حیرت انگیز را در کنار آن تجربه کنید.

خفر مقصدی ناب برای گرما دوستان!

خفر یکی از بخش های پهناور شهرستان جهرم است که مانند نگین سبز از لحاظ طراوت و سرسبزی و آب و هوا و تاریخ می درخشد. فاصله شیراز تا خفر 109 کیلومتر است و سفر یک روزه ای به این شهر تاریخی به راحتی امکان پذیر است. تعدد آثار و ابنیه تاریخی در منطقه خفر از جمله کاروان سراها، تپه های تاریخی، بناها، غارهای این خطه سبز و کهن مربوط به دوران قبل از اسلام و بعد از اسلام حاکی از تاریخ و هویت اصیل آن است. مرکز بخش خفر، شهر باب انار است که با دارا بودن آبشار، چشمه سار و باغ های فراوان و منازل قدیمی یکی از شهرهای تاریخی منطقه است که بسیاری از ابنیه تاریخی آن به تأیید سازمان میراث فرهنگی نیز رسیده است .آبشارها، چشمه ها و قنات های متعدد این بخش را از دیگر بخش های شهرستان متمایز نموده است و نرگس زارهای وسیع در باغ های میوه منظره زیبایی را پیش چشم جهانگردان می گشاید.

شهر خفر را بدون تماشا آبشار مرواید ترک نکنید. این آبشار در فصل زمستان، آبی گرم همراه بخار از این چشمه می جوشد که باعث هرچه زیباترشدن این آبشار طبیعی می گردد. آب این چشمه شیرین و قابل شرب است. در این آب این آبشار، ماهی و خرچنگ مشاهده می گردد و خزه ها به آب جلوه ای خاصی بخشیده اند. هنگام عبور از کوچه باغ ها برای رسیدن به این مکان زیبا تنوعی از درختان سردسیری و گرمسیری چون سیب، انار، گردو، ازگیل، نخل و… دیده می گردد.

منبع: توریسم آنلاین

به "پاییزگردی در 6 گوشه دنج شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاییزگردی در 6 گوشه دنج شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید