اعلام آمادگی منطقه 5 برای میزبانی برنامه سالمندی در هفته سلامت

به گزارش وبلاگ تور کیش، خبرگزاری خبرنگاران- شهردار منطقه 5 اعلام آمادگی منطقه 5 برای میزبانی برنامه سالمندی در هفته سلامت اطلاع داد.

اعلام آمادگی منطقه 5 برای میزبانی برنامه سالمندی در هفته سلامت

به گزارش خبرگزاری وبلاگ تور کیش از تهران، نشست دبیران منطقه ها 22 گانه کانون سالمندان با حضور حمید صاحب مدیر کل سلامت شهرداری تهران، احسان شریفی شهردار منطقه 5 و روح اله حدادی سرپرست معاونت اجتماعی و فرهنگی برگزار گردید.

حمید صاحب مدیر کل سلامت شهرداری تهران در این نشست با اشاره به مسائل سالمندی گفت: محدودیت های فیزیولوژیکی یا عدم وجود موقعیت های اجتماعی قبلی از جمله مسائل سالمندی است. افرادی که پر از تجربه هستند اما فضای کافی برای استفاده از این تجربه ها و انتقال آنها فراهم نیست و این موارد حال آدم را بد می نماید. ما می خواهیم این فرایند را اصلاح کنیم. مسائل سالمندی را بشناسیم و رفع کنیم. حال دلشان را بهتر کنیم و در یک جمله نشاط و رضایت پیشکسوتان را برآورده کنیم.

وی ادامه داد: گاهی سالمند ما درگیر بحران انزوا و تنهایی هست، احتیاج به سرگرمی دارد، احتیاج به تحرک و ورزش دارد، احتیاج به برنامه های آموزشی و فرهنگی و خندیدن دارد و باید این احتیاجها را رفع کنیم.

صاحب ادامه داد: اعلام می کنم که وظیفه ما در شهرداری تهران رسیدگی به این موارد است اما اینکه چگونه و به چه شکلی باید آن را پیاده کنیم مهم است. علیرغم این همه نیت خوب گاهی نمی توانیم آنچه که حق مطلب است را ادا کنیم.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه همه مسائل هم مالی نیست و در این شرایط مالی نامناسب باید حال همدیگر را خوب نگه داریم، اذعان داشت: یکی از سیاست های مهم ما، ایجاد تبعیض مثبت است. افرادی که سالمند هستند، محدودیت هایی دارند و علاوه بر آن مسائل معیشتی نیز دارند، وظیفه ماست که در راس امور برای آنها کاری انجام دهیم. سکوت در اینجا خیانت به جامعه و این گروه است. وظیفه ما شناسایی و سازماندهی آنهاست. در این زمینه باید از ظرفیت مساجد، خیرین و ... استفاده کرد و خدمات را ارائه دهیم. باید با تدبیر و برنامه جلو برویم تا بتوانیم در این زمینه پیروز عمل کنیم.

صاحب با بیان اینکه هیچ برنامه سلامتی پیروز نخواهد بود مگر اینکه فعالانه عمل نموده، به دل محلات رفته و حال مردم و همسایه و هم گروه و هم سن خود را بپرسد، گفت: کار کانون ها این است که از سالمندان محله و منطقه خود تحلیل داشته باشد که چه تعداد هستند، چقدر برخودار یا غیر برخوردار هستند، چقدر درگیر بحران انزوا هستند، در چه برنامه های اجتماعی شرکت می نمایند، در مساجد حضور دارند یا خیر، سپس با این تحلیل ها می شود برنامه ریزی کرد.

وی اضافه نمود: بر اساس این تحلیل، کانون ها می توانند یکسری برنامه های عمومی مثل سرگرمیات و برنامه های ورزشی و فرهنگی داشته و از شهرداری خدمات بگیرند. بعلاوه برنامه های اختصاصی برای گروه های خاص یا احتیاجمند که درگیر مسائلی غیر از سالمندی هستند، باید فراهم شود که کانون ها باید با شناخت این افراد در کنار شهرداری برای حل مشکل آنها اقدام نمایند.

صاحب در خاتمه تاکید نمود: جمعیت سالمند ما تا بیست سال آینده، از 11 درصد به 20 درصد افزایش خواهد داشت. گاهی سالمند ما احتیاجمند نگهداری ویژه ای است که از عهده خانواده خارج است، ما با خانه سالمندان موافق نیستیم، اما احتیاجمند جایی هستیم که خدمات ویژه ای به سالمندان ارائه شود.

شریفی شهردار منطقه 5 نیز در این نشست با تاکید بر تکریم سالمندان گفت: ما در منطقه 5، از حیث مناسب سازی معابر رتبه یک را در تهران دارا هستیم و در دو بوستان منطقه از ورودی تا طبقه بالای سرای محله، جهت سهولت در رفت و آمد سالمندان، مناسب سازی شده است.

وی با بیان اینکه ما باید فضای شهر را برای حضور سالمندان آماده کنیم، ادامه داد: در منطقه ما با جمع آوری معتادان متجاهر از سطح منطقه، امنیت لازم برای خانواده ها به طور ویژه سالمندان فراهم شده است.

شریفی در خاتمه با اعلام آمادگی منطقه 5 برای میزبانی ویژه برنامه سالمندی در هفته سلامت، پیشنهاد پیاده روی سالمندان در بوستان کوهسار و جوانمردان را ارائه کرد.

انتهای پیغام/ح.ابویسانی

منبع: خبرگزاری آریا

به "اعلام آمادگی منطقه 5 برای میزبانی برنامه سالمندی در هفته سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی منطقه 5 برای میزبانی برنامه سالمندی در هفته سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید