راز سفرهای مکرر ماکرون به لبنان

به گزارش وبلاگ تور کیش، عبدالباری عطوان تحلیلگر معروف دنیا عرب در مطلبی با اشاره به سفر چند روز قبل امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه به لبنان می نویسد: وقایع دومین سفر ماکرون طی یک ماه به لبنان، میزان اشتیاق و دلتنگی بیشتر مسئولان لبنان و عرب به استعمار خارجی را نشان می دهد و اینکه آنها آماده تن دادن به دیکته هایش و اجرایی کردن فوری آن و کنار گذاشتن همه ملاحظات مربوط به حاکمیت ملی، هستند.

راز سفرهای مکرر ماکرون به لبنان

وی اضافه نمود: ماکرون 2 بار به عنوان سرپرست و کارفرما به لبنان سفر کرد و نخست وزیر و چه بسا بیشتر وزیران را انتخاب کرد و سران لبنان و احزاب و طوایف آن را تهدید کرد که اگر ظرف مدت دو هفته کابینه تشکیل نگردد، تحریم هایی علیه کسانی که در جهت اصلاحات کارشکنی می نمایند، در هر رتبه ای که باشند، وضع خواهد شد.

عطوان نوشت: همه فراکسیون های پارلمانی هم بلافاصله موافقت کردند و مصطفی ادیب را به عنوان نخست وزیر جدید انتخاب کردند و همه شروطی که مانع از تشکیل دولتهای قبلی می شد، محو شد و همه در راستای رضایت نخست وزیر جدید حرکت کردند زیرا انتخاب فرانسوی و مورد حمایت ماکرون رئیس جمهور آن بود و کفایت و کاردانی در درجه دوم اهمیت نهاده شد.

چرا طبقه سیاسی لبنان از تحریم های فرانسه هراس دارند

این تحلیلگر دنیا عرب در ادامه اعلام کرد: علت این است که بیشتر طبقه سیاسی لبنان تا خرخره غرق در فساد هستند و طبیعی است که از تحریم ها بترسند زیرا میلیاردها و میلیونها سپرده خارجی آنها یا آنچه اخیراً به بانک های سوئیس و فرانسوی منتقل نموده در معرض بلوکه شدن و شاید مصادره قرار خواهد گرفت.

وی نوشت: لبنان همیشه عرصه کشمکش قدرتهای منطقه ای و بین المللی برای کسب نفوذ بوده است و این سفرهای متوالی ماکرون بیانگر این است که این کشمکش در ماه ها و سالهای آینده ادامه خواهد یافت و به نظر می رسد که رئیس جمهور فرانسه گل مهمی در دروازه رقبای دیگر به ویژه ترکیه و عربستان وارد نموده است.

عطوان می نویسد: ا گر ملاقات ماکرون با محمد رعد رئیس فراکسیون پارلمانی حزب الله لبنان نبود، این دستاورد فرانسوی رقم نمی خورد و این مفهومش برطرف وتو بر حزب الله و ساقط شدن همه شروط و درخواست های برای خلع سلاحش است و اینکه با آن به عنوان بخش اساسی در بافت سیاسی و اجتماعی لبنان تعامل گردد.

این تحلیلگر تاکید می نماید: ماکرون خواستار نظام سیاسی جدید در لبنان است و این مفهومش لغو توافق سهمیه بندی طایفه در طایف است؛ اما ماهیت نظام جایگزین تعیین نشده است و شاید در نقشه راهی که بشارت آن را داده است و با تشکیل دولت جدید آغاز می گردد، است. همه تنش هایی که قبل از رسیدن ماکرون بر لبنان حاکم بود از جمله درگیری و اعتراضات که نگرانی درباره ایجاد خلاء سیاسی یا حتی شعله ور شدن جنگ داخلی را ایجاد نموده بود شاید عمدی یا به غیر عمد برای ترساندن لبنانی ها و مقدمه چینی برای نقشه راه طبق گام های برنامه ریزی شده بود.

چماق و هویج ماکرون بر سر طبقه سیاسی لبنان

وی نوشت: این به طور تلویحی نظریه چماق و هویج است که هویج در یاری های مالی و چماق در ارتباط دادن این یاری ها به اصلاحات و تهدید به اعمال تحریم بر نمادهای بخش سیاسی فاسد است.

ماکرون در حالی به لبنان آمد که نگاهش به رقیب عظیمش یعنی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بود که فواد آوکتای معاونش را به بیروت با پیشنهاد بازسازی بندر بیروت و ساختمانهای مجاور بندر، فرستاد و بندر مرسین ترکیه را در خدمت لبنانی ها قرار داده است تا بندر بیروت ترمیم گردد و مهمتر از آن پیشنهاد مین گذاری شده درباره اعطای تابعیت به همه لبنانی اصالتاً ترکیه ای است.

عطوان آورده است: جنگ سرد میان اردوغان و ماکرون در شرق مدیترانه شعله ور است به ویژه در لیبی و آب های قبرس و یونان که ثروت های گاز و نفتی فراوان دارد. بعید نیست که به رویارویی نظامی تبدیل گردد به ویژه که تنش ها به اوج خود رسیده و منتظر جرقه ای است.

وی در ادامه به کوشش ترکیه برای یافتن جای پایی در لبنان به ویژه با توجه به مشغول بودن مصر به بحران مالی و دریافت جای سعودی ها اشاره نموده و نوشته است: اینکه مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه که همراه آوکتای به بیروت سفر کرد گفت: جایی که پرچم فرانسه برافراشته است در کنار آن پرچم ترکیه هم خواهد بود، مفهوم و پیامش این است که پرچم های فرانسوی و ترکیه ای بسیاری در اراضی لبنان در مرحله آینده برافراشته خواهد بود.

این تحلیلگر می نویسد: ماکرون این روزها هجمه شدیدی را علیه ترکیه به پیش می برد و آن را دشمن عظیم می داند و اردوغان همتای ترک خود را به در پیش دریافت سیاست توسعه طلبانه متهم نموده است و اینکه اردوغان عامل بی ثباتی منطقه است و با منافع اروپایی سازگار نیست و سفرهای ماکرون به لبنان را باید از این منظر نگریست.

منبع: خبرگزاری مهر

به "راز سفرهای مکرر ماکرون به لبنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز سفرهای مکرر ماکرون به لبنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید