سفر دو روزه به متل قو؛ شگفتی غار و زیبایی جنگل

به گزارش وبلاگ تور کیش، متل قو یا سلمان شهر یکی زیباترین منطقه ها طبیعت گردی شمال است. تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای سفر نوروزی به متل قو همراه با بازدید از غار آبی دانیال و جنگل گردی است. با خبرنگاران همراه باشید.

سفر دو روزه به متل قو؛ شگفتی غار و زیبایی جنگل

متل قو یا سلمان شهر یکی از مستعدترین و زیباترین منطقه ها طبیعت گردی شمال ایران است. این شهر از معدود شهرهای شمالی کشور است که در آن کوه و دریا به یکدیگر بسیار نزدیک اند.

اواسط اردیبهشت ماه شاید یکی از برترین زمان ها برای سفر به رامسر باشد که هم آب و هوای خوش دارد و هم تماشا شکوفه های بهار نارنج گردشگران را به وجد می آورد. آب وهوای دل چسب این منطقه در خرداد ماه نیز گردشگران را به سوی خود فرا می خواند و در تیر ماه رامسری ها میزبان مسافرانی هستند که برای فرار از گرمای شهرشان و گذران تعطیلات تابستانی سری به این منطقه می زنند.

روز اول؛ غار گردی

اگر از سمت مرکز ایران روانه شده اید باید وارد جاده چالوس شوید و از آنجا راهتان را به سوی سلمان شهر یا متل قوی سابق کج کنید. از چالوس به سمت رامسر و تنکابن (شهسوار) بپیچید و روانه سلمان شهر یا همان متل قو شوید. در میدان مرکزی متل قو باید وارد جاده آسفالتی شوید که به سمت جنوب و روستای دانیال می رود و پنج کیلومتری با شهر فاصله دارد. بعد از روستا و گذشتن از پل رودخانه، حدود هزار متر جلوتر باید خودرو را پارک کنید و پیاده راهی شوید. بقیه راه را باید از کنار رودخانه ادامه دهید. از اینجا و از لابه لای درختان یک نوار صخره های بلند می بینید که دهانه غار است. از اینجا تا دهانه غار باید حدود 150 متر راستا سربالا را ادامه دهید تا به زیر همان نوار صخره های بلند برسید، از محل پارک خودرو تا دهانه غار حدود 30 تا 45 دقیقه باید پیاده روی کنید.

برای گشت وگذار در غار باید دست کم 3 تا 4 ساعت وقت بگذارید. دانیال یک شعبه یا دالان اصلی دارد که طولش حدود دو کیلومتر و عرضش تقریبا یک و نیم متر است. تمام راستا پیاده روی پرپیچ وخم است، حوضچه و آبشارهای کوچک دارد و به دالان های تنگ و باریک ختم می گردد. به علت دالان های کم عرض و ارتفاع کم گاهی مجبور خواهید شد که نشسته یا سینه خیز حرکت کنید.

آب داخل غار آشامیدنی است، البته به شرط آنکه قبل از شما گروه دیگری وارد غار نشده باشند. به همین علت اگر قصد خوردن آب دارید، مطمئن شوید که از آب چشمه می نوشید. آب چشمه ها سردتر است و این نشانه خوبی است. دمای غار دانیال هم در تمام فصل ها ثابت و بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد است. با ورود به غار چشمتان به چکنده ها یا استالاکتیت ها خواهد افتاد. این پدیده های طبیعی، رسوبات استوانه ای یا مخروطی شکل هستند که در طول سالیان طولانی به شکل قندیل بر سقف یا دیواره های غارهای آهکی شکل می گیرند و بسته به اینکه از چه موادی تشکیل می شوند رنگ خاص خود را دارند.

به جز اینها در این غار چشمتان به چکیده ها نیز خواهد افتاد که در طی سالیان طولانی به همراه استالاکتیت ها شکل گرفته اند. چکیده ها یا استالاگمیت ها در زیر استالاکتیت ها و بر کف غارهای آهکی در اثر چکیدن قطرات حاوی اندازه زیادی مواد معدنی محلول و ته نشین شدن و رسوب کردن کلسیم کربنات ایجاد می شوند. در حالی که قاعده آن ها در کف غار است رأس آن ها به طرف سقف شکل می گیرد.

پیمایش این غار در نوع خود بسیار جالب توجه است؛ برای عبور از این غار و تماشا زیبایی هایش باید تن به آب بسپارید و قید لباس های خشکتان را بزنید. همین تفاوت یکی از ویژگی های منحصربه فرد این غار است که توجه بسیاری را به خود جلب نموده است. اگر به قدمت چند میلیون ساله این غار فکر کنید، پیمایش آن برای شما مجذوب نماینده تر جلوه می نماید. شاید گنجی از زر و سیم در آن نباشد اما ویژگی های طبیعی و زمین شناختی آن همانند گنجی گران قیمت به شمار میرود. بعد از پیمایش غار می توانید لباس هایتان را عوض کنید و با برپا کردن پیک نیک لحظات خوشی را برای خود رقم بزنید.

راهروی دو کیلومتری و راستاهای پرپیچ وخم این غار شما را خسته نخواهند کرد چراکه در سراسر آن، سنگ های آهکی انحلال پذیر در اثر میلیون ها سال گذر آب، اشکال عجیب و غریبی به وجود آمده اند که برای تماشا هر یک لحظه ای توقف خواهید کرد. خفاش ها در قسمت های مختلف غار حضور دارند و در طی روز به صورت سر و ته به استراحت می پردازند. گرچه به علت ورود گردشگران و برهم خوردن نظم زندگی شان تعداد آن ها رو به کاهش است اما شاید خوش شانس بودید و توانستید آن ها را ببینید.

دوربین خود را آماده کنید تا تصاویر کم نظیری ره به ثبت برسانید و بعدها از مرور خاطرات سفر خود لذت ببرید.

روز دوم؛ جنگل گردی

بعد از تمام شدن برنامه غار گردی، سوار خودرو شوید و دوباره به متل ­قو برگردید و راستا جاده را به سمت تنکابن ادامه دهید. از تنکابن باید وارد جاده جنوبی شوید که به خرم آباد می رسد و سپس به طرف عسل محله و جنگل دو هزار و سه هزار برانید. از تنکابن تا انتهای جاده های که به دره دو هزار ختم می گردد، 25 کیلومتر بیشتر راه ندارید.

بهتر است که شب را استراحت کنید و صبح زود جنگل گردی را شروع کنید. می توانید در این منطقه چادر بزنید یا راهی روستاهای این منطقه شوید و اتاق کرایه کنید. در راستا دره دو هزار و سه هزار منطقه ها و روستاهای زیبایی مثل اشتوج، امامزاده قنام، اشکورمحله، لیر سر و خانیان قرار دارند. دره های معروف دو هزار و سه هزار در جنوب شهر تنکابن و موازی هم هستند و می توانید برای گردش در آن ها از راهنمایان محلی یاری بگیرید یا راستاهای پاکوب را ادامه بدهید.

قلعه مارکوه

در روستای کتالم بالای تپه ای به همین نام بازمانده برج دیدبانی وجود دارد که برای محافظت از منطقه استفاده می شده است. می گویند از زمان حسن صباح بوده است. ارتفاع این تپه 220 متر بوده و پس از یک پیاده روی بیست دقیقه ای (حدود 340 پله کوتاه) به چشم اندازی کم در نظیر می رسید که از آنجا رامسر تا متل قو زیر پایتان پیدا است.

اقامت

اقامت محلی

برای اقامت هم می توانید راهی خونه گلی چلاسر شوید. برای رزرو و گرفتن اطلاعات بیشتر از این اقامتگاه سنتی به نشانی: khoonegeli.com سری بزنید یا با شماره تلفن 09371501993 تماس بگیرید. برای پیدا کردن راهنما و تجهیزات مناسب غار گردی می توانید با آقای طاهر شاهواری به شماره 09125474956 تماس بگیرید.

اقامت در هتل

هتل چهار ستاره لیلیوم سلمان شهر (متل قو) یکی از هتل های زیبا و مدرن این شهر است که نزدیک جنگل تیلاکنار واقع شده است. این هتل در 5 طبقه طراحی شده و 34 اتاق و سوییت دارد. اتاق های هتل نیز چشم اندازی بدیع از دریا و جنگل دارند.

غذا و نوشیدنی

مهم نیست صبحانه خور هستید یا نه، چقدر زود بیدار می شوید و چقدر دیر. راه جاده عباس آباد را در پیش بگیرید. از شهر عباس آباد به سمت کلاردشت که بپیچید جنگلی تماشای جلوی چشم شما است. کمی که جلوتر بروید، رو به روی پلیس راه، یک کافه هست که در آن داش آکل و همسرش، منتظر شما هستند تا صبحانه جنگلی را تقدیم شما نمایند. اگر به آن جا رفتید، می توانید روی چای و موسیقی خوبِ قدیمی حساب کنید. اخلاق خوش کافه چی و خانگی بودن محیط، مزیت آن نسبت به دیگر کافه هاست. اما اگر می خواهید صبحانه املت را کنار جاده بزنید، توصیه ما انتخاب کافه رنگین کمان در میانه جنگل است، به یک شرط: قیمت را پیش از سفارش بپرسید. گاهی اوقات قیمت ها روز به روز و مشتری به مشتری فرق دارد.

اما اگر بخواهید صبحانه را نه در جنگل که در ساحل بخورید، پیشنهاد ما بی شک یکی از دو رستوران آرامش یا کندو است. آرامش در ساحل امام رود، و کندو در ساحل نشتارود. اگر خوردن میوه تازه و اخلاق بهتر کافه چی و فضای سنتی تر برایتان ارجحیت دارد اولی را انتخاب کنید و اگر آراستگی، ساحل مدرن تر و روی جایگاه نشستن روی چوب های ساخته شده روی ساحل مجذوب نماینده تر است، دومی. برای این کار از رستوران های پرزرق وبرق کنار جاده ای که تبلیغ ساحلشان را می نمایند غافل شوید و به ساحل آرامی برسید که کندو نام دارد. کافی شاپ شیک و تروتمیزی در مجموعه پانوراما (کلارآباد) وجود دارد که می توانید در آن اسپرسوی ایلی بخورید. این کافه لاک ازا دل نام دارد و به راحتی به کافی شاپ های لوکس مرکز تنه می زند.

از کلارآباد که وارد متل قو می شوید، همان نرسیده به شهر، به سمت جنگل که بپیچید، پشت بازار چند قهوه خانه و رستوران محلی هست که صبحانه هم می دهند.

منبع: کجارو / ishomal.com / khoonegeli.com / آفتاب / دالاهو

به "سفر دو روزه به متل قو؛ شگفتی غار و زیبایی جنگل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر دو روزه به متل قو؛ شگفتی غار و زیبایی جنگل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید