علت تکرر ادرار در بارداری چیست؟

به گزارش وبلاگ تور کیش، علت تکرر ادرار در بارداری افزایش حجم خون و فشار وارد از رحم بر مثانه است. تکرر ادرار معمولا از هفته ششم بارداری آغاز می گردد.

علت تکرر ادرار در بارداری چیست؟

مثانه نیز مانند رحم کیسه ای ماهیچه ای است که بنا به احتیاج منبسط می گردد. خارج از دوران بارداری، مثانه می تواند حجم مشخصی از ادرار را در خود نگه دارد. اما در دوران بارداری، رحم مهم ترین عضو درون حفره لگن به شمار می رود و همزمان با رشدش سایر ارگان ها از جمله مثانه را تحت فشار قرار می دهد. یک مثانه تحت فشار نسبت به زمانی که امکان منبسط شدن داشت، مقدار بسیار کم تری از ادرار را می تواند در خود نگه دارد. به همین دلیل است که شما با تکرر ادرار در بارداری روبرو خواهید شد. پس از تولد فرزندتان، مثانه به حالت قبل باز می گردد. در نظر داشته باشید که تکرر ادرار یکی از نشانه های اولیه بارداری است که معمولا از هفته ششم بارداری آغاز می گردد. علاوه بر فشاری که رحم در اثر عظیم شدن بر رحم وارد می نماید و باعث تکرر ادرار در بارداری می گردد، افزایش حجم خون در حاملگی یکی دیگر از دلایل عمده در این امر است.

تعدد دفعات ادرار می تواند نشان دهنده مشکل عفونت مجاری ادرار(UTI) در شما باشد. اگر در ادرار خود خون (حتی کمی رنگ صورتی) مشاهده کردید، اگر علی رقم احساس احتیاج شدید به ادرار تنها چند قطره دفع نمودید و یا اگر در هنگام ادرار احساس سوزش می کنید هرچه سریع تر با پزشک تان تماس بگیرید. مشکل عفونت مجاری ادرار را می توان به سادگی با آنتی بیوتیک ها رفع کرد. در صورت عدم درمان، UTI می تواند باعث آلودگی کلیه شده و باعث زایمان زودرس گردد.

راه های کاهش تکرر ادرار در بارداری

سعی کنید از نوشیدنی های مدر (ادرار آور) در بارداری پرهیز کنید، نوشیدنی هایی همچون چای و قهوه. راه دیگر خم شدن به سمت جلو در هنگام ادرار کردن است که می تواند به تخلیه کامل مثانه به شما یاری کند.

بسیاری از زنان بی اختیاری ادرار را در دوران حاملگی خود تجربه می نمایند. در این نوع از بی اختیاری، به هنگام سرفه، خنده، عطسه و بلند کردن اجسام سنگین مقداری ادرار از مثانه خارج می گردد. این عارضه در سه ماهه سوم شایع تر است. برای جلوگیری از این عارضه بهتر است قبل از پر شدن بیش از حد مثانه به دستشویی بروید. انجام تمرینات کیگل که سبب تقویت عضلات کف لگن می گردد، می تواند به کاهش بی اختیاری ادرار یاری کند. بهتر است ورزش های کیگل را در اویل بارداری آغاز کنید و تا بعد از زایمان ادامه دهید. (در واقع اگر غیر از زمان حاملگی نیز این ورزش ها را انجام دهید بسیار مفید خواهد بود.) به خاطر داشته باشید که قبل از آغاز به انجام تمرینات مثانه خود را تخلیه کنید. در صورت احتیاج می توانید از پد نیز بهره ببرید.

منبع: setare.com

به "علت تکرر ادرار در بارداری چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت تکرر ادرار در بارداری چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید