قدیمی ترین جلبک سبز؛ سربلند از پنج انقراض دسته جمعی

به گزارش وبلاگ تور کیش، پژوهشگران با مطالعه قدیمی ترین جلبک سبز دریافتند که این گیاهان به احتمال زیاد زودتر از زمانی که تصور می کردند، به وجود آمده اند.

قدیمی ترین جلبک سبز؛ سربلند از پنج انقراض دسته جمعی

از وبگاه لایو سایِنس (LiveScience)، مطالعه قدیمی ترین جلبک های سبز گویای این است که این گیاهان احتمالاً زودتر از آنچه قبلاً تصور می شد، به وجود آمده اند.

پژوهشگران روی فسیل هایی مطالعه کردند که قدمت آن ها به بیش از 541 میلیون سال پیش، یعنی اواخر دوره اِدیاکاران (نام یکی از دوره های زمین شناسی، 635 میلیون سال تا 541 میلیون سال پیش) می رسد. این فسیل ها متعلق به استان شانشی در مرکز چین هستند که در اواخر ادیاکاران، یک دریای کم عمق بود.

این فسیل ها متعلق به استان شانشی در مرکز چین هستند، که در اواخردوره ادیاکاران، یک دریای کم عمق بود.

جلبک های سبز اعضای خاندان پادشاهی گیاهی هستند که حداقل یک میلیارد سال پیش ظهور نموده اند؛ اما یافته های تازه دانشمندان حاکی از این است که تنوع گونه های جلبک مدرن پیش تر از آنچه تصور می شد، وجود داشته اند و این ممکن است منشأ ایجاد پادشاهی گیاهی را 100 سال دیگر به عقب براند. جلبک های باستانی به طور شگفت انگیزی پیچیده و تقریباً شبیه به یک جنس مدرن از جلبک های دریایی به نام کودیوم (Codium) هستند.

قدیمی ترین جلبک سبز؛ سربلند از پنج انقراض دسته جمعی

این نمونه ها از فسیل هایی به نام biota Gaojiashan به دست می آیند که تعدادی از آن ها به جای اینکه به صورت صاف نگه داری شوند، به صورت سه بعدی حفظ شده اند. دانشمندان دانشگاه شمال غربی درچین، متوجه شدند پنج نمونه جلبک با آنچه از دوره ادیاکاران در نقاط مختلف جهان به جای مانده است، مطابقت ندارد.

دانشمندان از ساختار فسیل ها دریافتند که آن ها جلبک های سبز هستند؛ اما نتوانستند چیزی مشابه در گونه های شناخته شده جلبک های باستانی بیابند؛ بنابراین شروع به آنالیز گونه های تازهتر کردند. در آن موقع بود که متوجه شدند جلبک های باستانی تقریباً به کودیوم مدرن شباهت دارند.

پژوهشگران نام این گونه تازه را Protocodium sinese گذاشتند که به معنای اولین کودیوم چین است. به گفته این پژوهشگران، این جلبک یک بازمانده است. این واقعیت که این جلبک از اواخر دوره ادیاکاران تغییری ننموده است، نشان می دهد که این گروه از جلبک های سبز جایگاه تکاملی خود را زود کشف کردند و توانستند از پنج انقراض دسته جمعی و بیش از نیم میلیارد سال تغییر به سلامت عبور نمایند. امروزه، گونه های کودیوم در بسیاری از مکان ها مهاجم هستند و بر جلبک های دریایی و جلبک های بومی فزونی دارند.

دانشمندان در کوشش هستند با استفاده از استنباط هایی که از ژنوم گونه های مدرن و مقدار جهش های دیده شده در سوابق دیرینه شناسی وجود دارد، زمان انشعاب ارگانیسم ها را از یکدیگر محاسبه نمایند.

اگر جلبک های سبز اولیه از آنچه تصور می شد، متنوع تر بودند به احتمال زیاد کل فرآیند تکاملی زودتر از آنچه دانشمندان فکر می کردند، شروع شده بود.

وبلاگ تور کیش علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "قدیمی ترین جلبک سبز؛ سربلند از پنج انقراض دسته جمعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین جلبک سبز؛ سربلند از پنج انقراض دسته جمعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید