چگونگی دریافت چند باره دارو بدون احتیاج به ویزیت مجدد

به گزارش وبلاگ تور کیش، مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی ضمن اعلام آخرین شرایط تسویه مطالبات داروخانه های طرف قرارداد با این سازمان، توضیحاتی پیرامون فرایند اجرای طرح دارویاری ارائه و تاکید نمود که قیمت دارو برای بیمه شدگان، قبل و بعد از اجرای طرح ثابت مانده است.

چگونگی دریافت چند باره دارو بدون احتیاج به ویزیت مجدد

دکتر شهرام غفاری در گفت وگو با ایسنا، درباره آخرین شرایط پرداخت مطالبات داروخانه های طرف قرارداد با سازمان تأمین اجتماعی اظهار کرد: مطالبات داروخانه های سرپایی و مستقل تا انتها سال 1400 را تسویه کردیم.

وی اضافه نمود: بعلاوه اسناد الکترونیک داروخانه ها را در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد امسال پرداخت نموده ایم.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به اینکه آیا قرار است به زودی بودجه تازه دیگری برای این امر تخصیص دهند؟ گفت: سازمان برنامه و بودجه مبلغ 1200 میلیارد تومان از محل طرح دارویاری برای ما تخصیص داد و قول دادند که طی امروز و فردا نیز یک اعتبار 1200 میلیاردتومانی دیگر تخصیص دهند که در این صورت مطالبات مربوط به داروهای مراکز بستری را هم پرداخت می کنیم.

غفاری بعلاوه درباره توسعه پوشش بیمه ای داروهای تازه در مراحل بعدی اجرای طرح دارویار عنوان نمود: هر تصمیمی که دبیرخانه شورای عالی بیمه اتخاذ کند، اجرا می کنیم. بیمه ها معمولاً راسا و مستقل برای پوشش دارو یا خدمتی اقدام نمی نمایند، بلکه پیشنهادات به شورای عالی می رود و آنجا مطالعه هزینه اثربخشی انجام می گردد و اگر پوشش یک دارو، هزینه اثربخش بوده و مزایا و سودش برای سلامت مردم بیشتر از هزینه اش باشد تحت پوشش قرار می گیرد.

وی درباره مسائل مربوط به تمدید نسخ دارویی برخی بیماران مزمن نیز شرح داد و گفت: وقتی پزشک نسخه الکترونیک می نویسد می تواند گزینه یک، دو یا سه بار مرتبه دریافت دارو بدون ویزیت پزشک را فعال کند. در واقع به شرطی که پزشک این اجازه را در نسخه بدهد، امکان دریافت دارو وجود دارد.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی اضافه نمود: یک ملاحظاتی وجود دارد، برخی داروها پس از یک ماه مصرف احتیاج به آنالیز اثربخشی و عوارض احتمالی از سوی پزشک دارند و بیمار باید دوباره به پزشک مراجعه کند اما برخی بیماری های مزمن هستند که بیمار سال ها دارویی را مصرف می نماید و پزشک نگرانی ندارد و گزینه تمدید نسخه را فعال می نماید. به هرصورت، این امکان در نسخه الکترونیک از سوی پزشک وجود دارد و مسئله ای نیست.

غفاری پیرامون چالش ها و مسائل تأمین اجتماعی در طرح دارویاری پس از گذشت کمتر از یک ماهه از اجرای این طرح اظهار کرد: در اجرا دچار مشکل و چالش جدی نشدیم و خوشبختانه مسئله ای در اجرا نبوده است. قیمت دارو برای بیمه شدگان، قبل و بعد از اجرای طرح ثابت مانده است.

وی اضافه نمود: منتها برخی اتفاقات و رویه ها را نباید به حساب طرح دارویاری گذاشت. به عنوان مثال ممکن است پزشک، دارویی بنویسد، شما به داروخانه بروید و داروخانه آن دارو را نداشته باشد و داروی برند که گران تر از داروی تحت پوشش بیمه است را بدون اینکه به بیمار شرح دهد به او بدهد. در این صورت پرداخت از جیب بیمار بالا می رود که چنین رویه هایی قبلاً هم وجود داشته و اکنون هم ممکن است اتفاق بیفتد و ارتباطی به طرح دارویاری ندارد.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی افزود: قیمت ها را به گونه ای تغییر دادیم که پرداخت از جیب بیماران قبل و بعد از طرح ثابت مانده است. جبران افزایش قیمت دارو را دولت تقبل نموده است. دولت پول را به بیمه ها و ما به داروخانه ها می دهیم و طرح تا کنون خوب بوده است.

منبع: فرارو

به "چگونگی دریافت چند باره دارو بدون احتیاج به ویزیت مجدد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی دریافت چند باره دارو بدون احتیاج به ویزیت مجدد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید