دم کردن چای با مایکروویو اندازه آنتی اکسیدانهای آن را افزایش می دهد

به گزارش وبلاگ تور کیش، مطالعات تازه ای که درباره خواص درمانی و پیشگیری چای صورت گرفته، نتایج جنجالی را در پی داشته است. آیا آماده سازی چای در مایکروویو درست است؟ آیا بهتر است چای را به شیوه سنتی همیشگی دم کنیم؟ یک محقق استرالیایی می گوید که چای تان را با مایکروویو آماده کنید، در حالی که هواداران چای در سراسر جهان این پیشنهاد را چندان جالب نمی دانند.

دم کردن چای با مایکروویو اندازه آنتی اکسیدانهای آن را افزایش می دهد

دستاورد این محقق که به تازگی در رسانه ها منتشر شده، حاکی از آن است که اگر زمانی که چای را درون آب خیسانده ایم تا دم بکشد، آن را درون مایکروویو قرار دهیم اندازه آنتی اکسیدانهای آن (مخصوصا کاتچین) افزایش محسوسی خواهند یافت.

کوان یونگ و تیم تحقیقاتیش در دانشگاه نیوکاسل استرالیا روشهای گوناگون خیساندن برگ چای سبز و دم کردن آن را مورد آنالیز قرار دادند و دریافتند که روش تازه انها نسبت به متدهای مرسوم دم کردن چای، مواد مفید بیشتری را استخراج نموده و در دسترس تان قرار می دهد. و نکته مهم این است که روش نو در خانه هم کاربردی و قابل انجام است. اگرچه توضیحات علمی مقاله آنها در مورد روش بهینه دم کردن چای اندکی پیچیده است، اما به طور ساده می توان آن را اینگونه توضیح داد:

1- آب را بجوشانید و آن را به آهستگی روی تی بگ چای سبز بریزید و حداقل 30 ثانیه صبر کنید.

2- لیوان چای را به همراه تی بگ داخل مایکروویو بگذارید و آن را به مدت یک دقیقه با قدرت 500 وات روشن کنید.

3- سپس لیوان را از مایکروویو خارج نموده و قبل از بیرون آوردن تی بگ آن را ده مرتبه در لیوان بالا و پایین کنید. آنگاه آن را چلانده و کنار بگذارید.

این محققین در پی راه حلی برای بهینه سازی مصرف چای سبز و کسب حداکثر مواد مفید از این نوشیدنی بوده اند. به شکلی که دیگر لازم نباشد روزانه 5 فنجان یا بیشتر از آن را حریصانه سر بکشید. شیوه دو کردن معمولی چای سبز قادر است که 62 درصد کاتچین و 76 درصد کافئین برگهای چای را استخراج کند. اما روش دم کردن چای با مایکروویو این مقدار را تا 80 و 92 درصد افزایش می دهد. اگرچه این مقدار تفاوت بسیار زیادی نیست، اما همین اندازه هم کاملا قابل اعتنا به نظر می رسد.

خب، اما در روش تازه مزه چای چگونه خواهد بود؟ خب، افرادی که چای را به هر دو روش دم کردن سنتی 3 دقیقه ای و آماده سازی مایکروویو چشیده اند در این زمینه نظرات جالبی دارند. هر دو شیوه طعم تقریبا یکسانی دارند. البته دم کردن چای به روش مایکروویو اندکی تلخی و گسی را افزایش می دهد. یانگ و تیمش هم معتقدند که چای دم شده به روش مایکروویو اندکی قویتر از چای دم شده به روش عادی است، لذا اگر طعم تند آن برای تان خوشایند نیست شاید بهتر باشد به جای چای سبز ساده از نمونه های طعم دار شده ان بهره ببرید.

اما یک مساله مهم در اینجا وجود دارد. بسیاری از ساکنان انگلستان و بسیاری از کشورهای آسیایی چای سبز را چندان دوست ندارند و به جای آن ترجیح می دهند از چای سیاه استفاده نمایند. اگرچه محققان دانشگاه استرالیا روی چای سیاه مطالعه ای انجام نداده اند، اما هواداران چای همانند نویسنده این مقاله، چای سیاه را هم به هر دو روش سنتی و مایکرویو دم نموده و چشیده اند. نتیجه یکسان بوده، چای سیاه مایکروویوی طعمی یکسان با نمونه سنتی داشته اما اندکی تلخی و گسی بیشتر در آن احساس می گردد.

اگر شما هم درباره شیوه آماده سازی چای تان سخت گیر هستید، حتما می دانید که دم دادن طولانی تر آن باعث تلخ تر شدنش می گردد. خب، روش نو مایکروویو می تواند در زمانی کمتر همان نتیجه را برای تان به ارمغان آورد.

البته به گمانم مادرانی که دم کردن چای برای شان دستورالعملی سختگیرانه و با پرستیژ دارد، چندان از این نتایج تحقیقاتی خوش شان نیاید. زیرا آنها معتقدند تا چای را روی سماور و درون قوری چینی دم نکنی، اصلا چای حساب نمی گردد. حتی اگر شستن چای خشک با آب سرد، قبل از افزودن آب گرم را فراموش کنی که دیگر هیچ! چه برسد به اینکه چای کیسه ای بخوری یا اینکه چایت را در مایکروویو دم کنی!

منبع: فوت و فن

به "دم کردن چای با مایکروویو اندازه آنتی اکسیدانهای آن را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دم کردن چای با مایکروویو اندازه آنتی اکسیدانهای آن را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید