مراسم رونمایی از کتاب های رویداد بین المللی تئاتر صاحبدلان برگزار گردید

به گزارش وبلاگ تور کیش ، مراسم آیین رونمایی از کتاب های دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره رویداد بین المللی تئاتر صاحبدلان با حضور کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی، اسرافیل فرج اللهی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، محمود فرهنگ دبیر رویداد، سیدمحمدجواد طاهری مدیر مجموعه تئاتر شهر، احمد جولایی، حسین نوری، مسلم قاسمی، مهدی کاموس، محسن متین وفا، ابوالفضل ورمزیار، سیدعظیم موسوی، محمد نجاری، ندا ثابتی، یدالله وفاداری و… با اجرای مصطفی محمودی در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار گردید.

مراسم رونمایی از کتاب های رویداد بین المللی تئاتر صاحبدلان برگزار گردید

ملاصدرا و یحیی به نویسندگی سیدعظیم موسوی، اندلس، تیغ برهنه به نویسندگی ابوالفضل ورمزیار، دلدار به نویسندگی حسین نوری، انسان و آدم به نویسندگی مهدی کاموس و مار زنگی به نویسندگی نادیا مفتونی آثاری هستند که به زبان انگلیسی و فرانسوی در دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره رویداد بین المللی تئاتر صاحبدلان به چاپ رسیده است.

در ابتدای مراسم رونمایی، محمود فرهنگ (دبیر رویداد تئاتر صاحبدلان) به ارائه شرحاتی درباره کتاب های منتشرشده پرداخت.

دبیر دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره رویداد بین المللی تئاتر صاحبدلان ضمن خوش آمدگویی به حاضران در این مراسم گفت: یکی از اتفاقات مهمی که باید در این چهل وچهار سال در حوزه هنرهای نمایشی و ادبیات نمایشی رقم می خورد، چاپ و انتشار کتاب ها و نمایشنامه های تئاتر دینی بود.

او ادامه داد: بخشی از اهمیت انتشار کتاب های تئاتر دینی، ارتباط بیشتر و تبادلات فرهنگی بهتر با کشورهای مسلمان است.

فرهنگ اضافه نمود: بیشتر آثاری که انتخاب شده است، دنیا شمول و مضامین آن ها دنیای است و انتشار این کتاب ها در عرصه تئاتر دینی بسیار امیدبخش است.

محمود فرهنگ در انتها صحبت های خود گفت: امیدواریم تولیدات مکتوب و کتاب های پژوهشگران تئاتر دینی زیاد گردد تا ما این آثار را در اختیار گروه های استانی بگذاریم.

در ادامه مراسم حسین نوری نویسنده کتاب دلدار در جایگاه حاضر شد و درباره این دو کتاب گفت: هرجایی که دعوت می شوم یا روی صحنه برای تقدیر می روم خانواده ام را همراه خودم روی صحنه می بینم، عزیزانی که من را در این سال ها همراهی کردند تا من در حد توانم کاری کنم برای انسان ها. من از همین تریبون اعلام می کنم که هر عزیزی در هنر تئاتر بخواهد از متن های من استفاده کند، من اجازه می دهم و احتیاج به مجوز نیست و امیدوارم جوانان اذیت نشوند.

نوری در ادامه گفت: از همه بانیان و برگزارکنندگان این مراسم تشکر می کنم چون ترویج چاپ، ترجمه، انتشار کتاب و آثار تئاتری بسیار اهمیت دارد و امیدواریم مخاطب نیز از آن ها استفاده کند.

در ادامه این مراسم ابوالفضل ورمزیار نویسنده کتاب اندلس، تیغ برهنه در جایگاه حاضر شد و گفت: این کتاب داستانی نیست که در یک زمان رخ داده باشد. این کتاب شخصیتی دارد به نام سیاه پوش، معلوم نیست او کیست اما معلوم است که چه کار می نماید، اعلام نمی نماید اما اعمال می نماید و… این نمایشنامه به خوبی و خوشی تمام نمی گردد، بسیار گزنده و تلخ و عبرت برانگیز به انتها می رسد.

سخنران بعدی این مراسم مهدی کاموس نویسنده انسان و آدم گفت: تئاتر صاحبدلان عصاره جشنواره های تئاتری سطح کشور است که به همت محمود فرهنگ و کانون تئاتر دینی به کار خود ادامه می دهد.

مهدی کاموس در ادامه گفت: این کتاب درباره شگفتی، رؤیا و خواب است و ماجرای یک شرکت خواب فروشی است که به انسان هایی که خواب نمی بینند یا می خواهد خواب شان تکرار گردد، یاری می نماید.

سیدعظیم موسوی دیگر هنرمند حاضر در این مراسم بود. نویسنده کتاب های ملاصدرا و یحیی گفت: من سعی کردم درباره اشخاص تاریخی کار کنم و اجرا روی صحنه ببرم.

او ادامه داد: در سال 88 این نمایش به صورت یک تک اجرا در تالار مولوی روی صحنه رفت که متأسفانه از آن سال تابه حال نشد که این نمایش را روی صحنه ببرم.

موسوی در انتها گفت: ملاصدرا یک روحانی و فیلسوف بود که یک جریان ساز در دوران خود به شمار می آید که باعث تبعید از شهر خود شد. نمایشنامه یحیی نیز درباره یک پرده خوان و نقال است که دچار دوراهی و چالشی عجیب در زندگی خود می گردد.

یوسفی: سخنران انتهای این مراسم کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی بود که در سخنان خود گفت: تشکر ویژه می کنم از محمود فرهنگ که با صبوری همیشه همراه ما در اداره کل هنرهای نمایشی بودند.

او ادامه داد: خداراشکر نتیجه حضور ایشان در تئاتر دینی کشور قابل دفاع و ارزنده است. ان شاءالله اختتامیه رویداد تئاتر صاحبدلان در اردیبهشت ماه خواهد بود.

نظری گفت: تمام کوشش مان را می کنیم که این کتاب ها در بازار نشر خارج از کشور نیز برای هنرمندان ارائه گردد و امیدواریم از این نمایشنامه ها بهره کافی را ببرند.

مدیرکل هنرهای نمایشی شرح داد: سال آینده در رویداد تئاتر صاحبدلان رونمایی از کتاب دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی را خواهیم داشت.

در انتها این مراسم از کتاب های منتشرشده به زبان انگلیسی و فرانسوی رونمایی شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "مراسم رونمایی از کتاب های رویداد بین المللی تئاتر صاحبدلان برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراسم رونمایی از کتاب های رویداد بین المللی تئاتر صاحبدلان برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید